Czy bez oświadczenia o kolizji można uzyskać odszkodowanie?

27 września 2022

Kolizja drogowa, zarówno niezawiniona, jak i zawiniona, jest źródłem dużego stresu dla obydwu stron zdarzenia. Dziś skupimy się jednak na stronie poszkodowanej i odpowiemy na pytanie, czy oświadczenie sprawcy kolizji jest niezbędne dla uzyskania odszkodowania po zdarzeniu drogowym.

Czym jest oświadczenie o kolizji?

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację: poruszamy się bezpiecznie drogą publiczną, gdy nagle dochodzi do zderzenia naszego pojazdu z innym autem. Druga ze stron nie zauważyła nas lub jej pojazd uległ awarii – bez względu na przyczynę zderzenia, nie zachodzi żadna wątpliwość co do tego, kto jest sprawcą zdarzenia. Jednak dla firmy ubezpieczeniowej taka informacja może okazać się niewystarczająca: w końcu jeśli trafimy na nieuczciwego sprawcę zdarzenia, może okazać się, że on przedstawił swojej firmie ubezpieczeniowej zgoła odmienną wersję zdarzeń.

Oświadczenie sprawcy kolizji jest spisywane właśnie po to, by uniknąć tego rodzaju sytuacji i dodatkowego stresu. Jeśli obydwie strony zdarzenia są zgodne co do sprawstwa, aby zaoszczędzić czas i nerwy – można po prostu spisać oświadczenie, które ma stanowić podstawę do wypłaty ubezpieczenia. Jednak co istotne – warto pamiętać, takie oświadczenie niestety wcale nie daje gwarancji, że środki z kolizji zostaną wypłacone poszkodowanemu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pomimo spisania oświadczenia, domniemany sprawca w międzyczasie zmienia zdanie i stwierdza, że to nie on zawinił podczas kolizji.

Co trzeba zrobić, by uzyskać odszkodowanie po kolizji?

Wiemy już, że oświadczenie sprawcy kolizji nie daje nam gwarancji, że rzeczywiście uda nam się pozyskać środki od ubezpieczyciela, by naprawić samochód lub zakupić nowy pojazd. W sytuacji gdy na miejsce zdarzenia nie była wzywana policja (co jest częstą praktyką przy niewielkich kolizjach, gdy żadna ze stron nie czuje się źle po zdarzeniu, a dodatkowo wszyscy uczestnicy są zgodni co do sprawstwa), konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie materiału dowodowego.

Podstawą w takiej sytuacji jest dokładne zebranie materiału dowodowego. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest jeszcze przed przestawieniem pojazdów zrobić dokładne zdjęcia miejsca zdarzenia: ustawienia pojazdów oraz ewentualnych oznakowań poziomych i pionowych na drodze. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również prośba o nagranie z monitoringu firm lub osób prywatnych, jeżeli kamery obejmowały miejsce zdarzenia.

Dodatkowo, już po przestawieniu pojazdów, warto dokładnie sfotografować obywa pojazdy: specjaliści bardzo często są w stanie wskazać sprawcę zdarzenia na podstawie zniszczeń powstałych na powierzchni każdego z pojazdów.

Oświadczenie sprawcy kolizji – czy jest niezbędne? Co powinno zawierać?

Po zdarzeniu drogowym, do którego nie wezwano policji, warto zadbać o spisanie oświadczenia sprawcy kolizji. Powinno ono zawierać takie informacje jak:

  • data i miejsce oraz dokładna godzina zdarzenia,
  • dane obydwu ze stron (z numerem PESEL bądź numerem dowodu – danymi, które umożliwiają identyfikację uczestników zdarzenia bez wątpliwości),
  • okoliczności zdarzenia (np. informację o tym, po której drodze poruszał się każdy z pojazdów oraz czy planowana była zmiana kierunku jazdy itp.),
  • wskazanie sprawcy,
  • informacje ubezpieczeniowe,
  • opis uszkodzeń pojazdów,
  • wskazanie świadków, o ile ktoś widział zdarzenie,
  • informacja o ewentualnych obrażeniach u uczestników kolizji,
  • informacja o wykonaniu zdjęć lub nagrań ze zdarzenia,
  • podpisy obydwu stron.

Tak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone oświadczenie. Warto jednak pamiętać, że jeśli sprawca ostatecznie zmieni zdanie – konieczne będzie udanie się na drogę sądową, by móc odzyskać należne środki. Dlatego też jeśli mamy podejrzenia, że osoba, która spowodowała kolizję może potem odwołać swoje oświadczenie (np. powtarza, że nie jest pewna swojej winy) – lepiej jest wezwać na miejsce zdarzenia policję. Notatka funkcjonariuszy może z powodzeniem zastąpić oświadczenie i ułatwić uzyskanie należnych środków w sprawach spornych, a jeżeli sprawca dalej będzie podtrzymywał, że nie ponosi winy w zdarzeniu – policjanci skierują sprawę do sądu.

Kolizja drogowa generuje koszty, bowiem konieczny jest zakup nowego pojazdu lub naprawa obecnie posiadanego, jednak warto pamiętać, że nie są to jedyne problemy związane z tym zdarzeniem drogowym. Nawet kolizja dziejąca się przy niewielkiej prędkości może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia – również psychicznego. Należy zadbać również o tę sferę, a w razie jakichkolwiek negatywnych odczuć czy lęku – wybrać się do specjalisty, który pomoże nam w uporaniu się z sytuacją.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.