Jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

2 listopada 2021

Zdarza się, że odszkodowanie OC, jakie zaproponuje nam ubezpieczyciel jest dla nas powodem dużego rozczarowania. Dostarczony nam kosztorys albo nie zawiera wielu istotnych pozycji albo został przygotowany na podstawie błędnych założeń. Na szczęście w takich sytuacjach możemy podjąć pewne działania i walczyć o swoje prawa. Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? Gdzie znaleźć wzór odwołania?

Zaniżone odszkodowanie OC – czy to powszechny problem?

Wielu poszkodowanych w wypadkach i kolizjach drogowych jest przekonanych, że wycena szkody dokonywana przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest wykonywana przez fachowców z należytą starannością. Rzeczywiście tak jest, ale zaznaczyć należy jedną istotną kwestię – poszkodowany i towarzystwo ubezpieczeniowe mają w takiej sytuacji sprzeczne interesy. Poszkodowanemu zależy na uzyskaniu jak najwyższej kwoty odszkodowania

, zaś towarzystwu na tym, by wypłacić możliwie najniższą kwotę.

Między innymi z tego względu powszechną praktyką towarzystw ubezpieczeniowych jest zaniżanie kwoty ubezpieczenia. Dokonać tego można na wiele różnych sposobów – np. pomijając pewne istotne pozycje w kosztorysie, zakładając wykorzystanie części zamiennych, a nie oryginalnych czy wreszcie przyjmując w kalkulacjach niższe od rynkowych stawki za pracy mechanika.

Przekazywany poszkodowanemu kosztorys bardzo często rodzi obawy, że proponowana kwota nie wystarczy na pokrycie poniesionych strat, jednak mimo to wielu decyduje się na akceptację takich warunków. Powody takiego stanu rzeczy bywają różne. Często nie wierzymy

, że z ubezpieczycielem można wygrać, nie mamy czasu na taką walkę lub po prostu nie jesteśmy świadomi

, że możemy skutecznie wnieść odwołanie od decyzji PZU lub innego ubezpieczyciela. Wbrew pozorom mamy naprawdę spore szanse na otrzymanie należnych nam środków.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

W momencie gdy otrzymamy od ubezpieczyciela informację o należnym nam odszkodowaniu , dokładnie zapoznajmy się z wyliczeniami i zastanówmy się, czy proponowane warunki są zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli ubezpieczyciel zakłada możliwość naprawy pojazdu, zweryfikujmy dokładnie przedstawiony nam kosztorys i upewnijmy się, że został on przygotowany z należytą starannością i przy uwzględnieniu dzisiejszych cen usług. Jeśli szkody są na tyle duże, że ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą, sprawdźmy, czy wartość pojazdu sprzed szkody została prawidłowo ustalona.

Co w przypadku, gdy dostrzegamy jakiekolwiek nieprawidłowości? W takiej sytuacji powinniśmy się odwołać od decyzji ubezpieczyciela – wzór odwołania bez problemu znajdziemy online. Musimy jednak pamiętać

Online health care medications

, by powód odwołania odpowiednio umotywować. Nie możemy tak po prostu zarzucić ubezpieczycielowi nieprawidłowości i zmusić go do ponownego przeliczenia kwoty odszkodowania. Nasze odwołanie musimy czymś poprzeć. Skorzystajmy z pomocy rzeczoznawcy, przeanalizujmy ceny pojazdów z tego samego rocznika i o podobnym stanie technicznym, uwzględnijmy wyposażenie dodatkowe itd.

Odwołanie od decyzji PZU

Jeśli odwoływać będziemy się od decyzji PZU, musimy być świadomi tego, że odwołanie takiego nie będzie się różnić od odwołania kierowanego do innego towarzystwa ubezpieczeniowegoOdwołanie od decyzji PZU również musi zawierać dane osobowe ubezpieczonego, numer szkody oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Kluczowym elementem jest jednak wspomniane już wcześniej uzasadnienie. Wskażmy na zidentyfikowane nieprawidłowości i możliwie najlepiej je udokumentujmy (np. fakturą za dodatkowe wyposażenie czy instalację gazową). W przypadku problemów, koniecznie rozważmy skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.