Pięć kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę sprowadzając samochód z zagranicy

28 stycznia 2020

Każdy, kto zajmuje się zawodowo handlem używanymi samochodami sprowadzanymi z zagranicy, doskonale wie, że nie każde auto gwarantuje zysk. Liczy się nie tylko marka czy przebieg

, ale również wiele innych czynników. Jakich? Poniżej przedstawiamy 5 kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, sprowadzając samochód z zagranicy.

1. Stan używanego samochodu

Bezwzględnie najważniejszą kwestią jest stan sprowadzanego samochodu. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że na ten aspekt inaczej będą patrzeć prywatni kupujący, a inaczej handlarze. Ta pierwsza grupa szuka najczęściej tak zwanej igiełki, czyli auta idealnego lub bliskiego ideału. Dla tej drugiej grupy samochód z usterką lub nawet po niewielkiej stłuczce może być nawet lepszą okazją. Wszystko zależy od tego, jakimi zasobami dysponują. Jeśli handlarz, który sprowadza auta z zagranicy, ma własny warsztat i możliwości, aby samodzielnie naprawić samochód, może szukać tańszych, uszkodzonych egzemplarzy, naprawiać je już w Polsce i sprzedawać z większym zyskiem, niż auta w stanie idealnym. Kluczowe w przy takim rozwiązaniu jest właściwe oszacowanie kosztów i czasu naprawy, aby nie okazało się, że są one tak skomplikowane, że albo nie da się doprowadzić auta do stanu odpowiedniego do sprzedaży, lub będzie to na tyle kosztowne, że przestanie być opłacalne.

2. Marka samochodu

Kwestią, która wpływa na zysk, ale również sposób handlu, jest także marka sprowadzanego samochodu. Kwestię tę można rozpatrywać pod dwoma kątami. Część handlarzy sprowadza popularne marki, które sprzedają się szybko. Jednak ze względu na duże nasycenie rynku takimi pojazdami, marża na nich nie może być zbyt wysoka. Z drugiej strony, są przedsiębiorcy, którzy skupiają się na sprowadzaniu aut nietypowych i oryginalnych. Sprzedaż takiego auta to bardziej długotrwały proces, ale zarobek na jednym egzemplarzu będzie z całą pewnością większy. Często tacy handlarze szukają konkretnych aut na zamówienie. Wówczas nie muszą się martwić o sprzedaż – wszak klient już czeka na ten samochód.

3. Typ silnika używanego auta

Polacy lubią diesle – w ich opinii są niezawodne i bardziej wytrzymałe od silników benzynowych. Co więcej, przez ograniczenie ruchu samochód napędzanych olejem napędowym w wielu krajach Europy Zachodniej, można je kupić taniej za granicą. Z drugiej strony, benzyny również mają swoich zwolenników, którzy twierdzą, że w razie awarii są one tańsze w naprawie, a dodatkowo można w nich zamontować instalację gazową. Te dwa podejścia wzajemnie się nie wykluczają. Silniki benzynowe są najczęściej wybierane do małych, miejskich samochodów. Silniki diesla natomiast, do dużych aut o większej mocy, często klasy premium.

4. Samochód z zagranicy i jego przebieg

Przebieg to kwestia, która budzi wiele kontrowersji. Często powtarzany żart o tym, że przy zakupie jest on do ustalenia, zdradza trochę smutnej prawdy o tym, że wartość, którą widać na tablicy rozdzielczej często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Winni takiemu stanowi rzeczy są zarówno handlarze, którzy dopuszczają się nieuczciwego procederu, jak również kupujący, którzy chcą kupić 10-letni samochód klasy premium, z mocnym silnikiem diesla, ale oczekują, że jego przebieg nie przekroczy 180 tysięcy kilometrów. Każdy handlarz, który chce uczciwie prowadzić swój biznes, szukając samochodów z zagranicy, musi podejść do tej kwestii z rozsądkiem. Z jednej strony, nie sprowadzać aut z przebiegiem pół miliona kilometrów, z drugiej – nie szukać samochodów, które jeździły po kilka tysięcy kilometrów rocznie – takich na rynku jest niezwykle mało. Najlepiej postawić na średnie przebiegi, ale z dobrze udokumentowaną historią serwisową i wszelkich napraw. Coraz więcej konsumentów zwraca większą uwagę na to, a nie jedynie wartość przebiegu.

5. Kraj pochodzenia sprowadzanego samochodu

Kwestia, o której często wielu handlarzy zapomina, w kontekście sprowadzania samochód z zagranicy to kraj pochodzenia. Kwestia jest prozaiczna – koszt transportu. Między innymi z tego powodu, lwią część wszystkich sprowadzonych z zagranicy aut w Polsce stanowią auta z Niemiec. To prawda, że rynek używanych samochodów jest tam bardzo duży, ale jednocześnie jest to najbliższy sąsiad Polski, więc zarówno czas, jak i koszt przewiezienia auta do Polski jest najniższy. Jeszcze bardziej opłaca się sprowadzać więcej niż jedno auta naraz. Wymaga to albo wynajęcia, albo zakupu specjalnego samochodu transportowego. W takim przypadku jednak opłacalny może być wyjazd do krajów bardziej oddalonych.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy – o tym trzeba pamiętać

Każdy , kto zajmuje się zawodowo handlem samochodami sprowadzanymi z zagranicy, ma świadomość, że kluczowe jest także źródło zakupu. Niektórzy wybierają tak zwany wyjazd w ciemno i przegląd komisów lub prywatnych ogłoszeń w celu poszukiwania auta do dalszej odsprzedaży. Inni jednak wybierają pewne rozwiązania i korzystają ze specjalnych serwisów internetowych dla zawodowych handlarzy. Przykładowy można znaleźć pod tym linkiem: https://www.adesa.eu/pl/findcar/advanced. Daje to pewność, że za zakupiony samochód otrzyma się fakturę, a także pomoc w sprowadzeniu i przetłumaczeniu dokumentów.

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.