Kilka porad przed zakupem przyczepy samochodowej

22 stycznia 2020

Przyczepa samochodowa to w wielu przypadkach niezastąpiona pomoc. Korzysta się z niej w celu transportu przedmiotów i surowców, których objętość przekracza możliwości bagażowe samochodu. Jazda samochodem osobowym z przyczepą nie wymaga uzyskania dodatkowych kwalifikacji. Warto jednak pamiętać o najważniejszych ograniczeniach i zasadach poruszania się obowiązujących podczas jazdy samochodem z przyczepą. Chodzi przede wszystkim o dozwoloną prędkość, jak i ciężar przewożonych towarów.

Przyczepy samochodowe – najważniejsze informacje

Dostępne modele przyczep można podzielić na kilka głównych grup, różniących się najważniejszymi parametrami. Dotyczą one przede wszystkim rozmiarów i innych cech fizycznych przyczep.

Podstawowym podziałem jest rozróżnienie na przyczepy lekkie i ciężkie. Przyczepy lekkie to te, których dopuszczalna masa całkowita wynosi 750 kilogramów lub mniej. Zazwyczaj, nie są one wyposażone w żaden rodzaj mechanizmu hamulcowego. Dopuszczalna masa całkowita przyczep ciężkich przekracza natomiast 750 kilogramów. Z tego powodu, wyposażone są w standardowy hamulec dojazdowy, wykorzystujący siłę powstającą między samochodem a przyczepą w czasie hamowania.

Przyczepy ciężkie są tym samym solidniejsze i korzystają z nich przede wszystkim prywatni przedsiębiorcy, właściciele gastronomii, firm budowlanych, a także inne osoby regularnie transportujące towary różnych gabarytów na krótszy lub dłuższy dystans. Przyczepa lekka nadaje się natomiast do sporadycznego transportu na krótsze odległości.

Inną istotną cechą jest sposób wykonania konstrukcji podwozia. Może mieć ono kształt litery V lub litery T. Wybrane modele przyczep wyposażone są także w mechanizm pozwalające na regulację wysokości podwozia. Rozmiar przyczepy powinien być oczywiście dostosowany do rozmiaru ciągnącego ją samochodu.

W zależności od częstotliwości korzystania z przyczepy, pomocna może okazać się nieprzemakalna plandeka, przeznaczona do jej zakrywania. Stanowi skuteczną osłonę dla przewożonych towarów, chroniąc je przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Jest także używana w czasie transportu na długi dystans – podczas szybkiej jazdy, zapewnia większą stabilność przewożonych towarów.

Osobom poszukującym zaufanych dostawców przyczep samochodowych, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego: Carro.com.pl. W jego ofercie znajdują się przyczepy samochodowe różnych rozmiarów, jedno i dwuosiowe, układy hamulcowe, a także liczne inne opcje użytkowe.

Kto może prowadzić samochód z przyczepą?

Wiele osób planujących zakup przyczepy samochodowej zadaje sobie pytanie, czy musi w tym celu uzyskać dodatkowe kwalifikacje? Zgodnie z obecnie obowiązującym, do prowadzenia samochodu osobowego z przyczepą wystarcza ważne prawo jazdy kat. B.

Na osoby prowadzące samochody z przyczepą nałożone są jednak dodatkowe ograniczenia. Przede wszystkim, osoby takie nie mogą prowadzić samochodu, którego dopuszczalna całkowita masa wynosi więcej niż 3,5 tony.

Obowiązuje także ograniczenie prędkości jazdy. Poza terenem zabudowanym wynosi ono 70 km/h na drodze jednopasmowej, a na drodze przyspieszonego ruchu (także na autostradach) 80 km/h W czasie poruszania się po terenie zabudowanym nie obowiązują dodatkowe ograniczenia prędkości. Zasady te wynikają z faktu, że samochód osobowy z przyczepą traktowany jest w kodeksie ruchu drogowego jako zespół pojazdów.

fot. materiały prasowe
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.