1475 zł — tyle w listopadzie kosztowało OC młodych kierowców. Dlaczego tak było i jak obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu?

22 lutego 2021

Kierowcy mający prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy i ci, którzy nie skończyli 25 lat, ze względu na swoje niewielkie doświadczenie za kółkiem muszą płacić więcej za ubezpieczenie swoich samochodów. Mimo to istnieją pewne sposoby na obniżenie ceny ich OC.

Najmłodsi kierowcy płacą najwięcej. Ile dokładnie? Możesz przeczytać o tym w artykule https://ranking-oc-ac.pl/blog/oc-dla-mlodego-kierowcy/1491 zł to średnia cena OC dla młodych kierowców. Jak znaleźć tańsze ubezpieczenie?</a>

Młodzi, szkodowi kierowcy

W 2019 roku kierowcy, którzy nie ukończyli 24 lat, spowodowali aż 18,5% wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących pojazdem. Okazali się przez to jednymi z najbardziej szkodowych kierowców.

Poza tym ich skłonność do wybierania samochodów o specyficznych parametrach zmusza ich do uiszczania wyższych opłat za ubezpieczenia. Młodzi kierowcy często zostają właścicielami samochodów drożej ubezpieczanych marek, czasem również sportowych modeli. Nie jest to dobry sposób na zaoszczędzenie na ubezpieczeniu samochodu.

Jak obniżyć cenę OC młodego kierowcy przez wybór odpowiedniego pojazdu?

Jednym ze sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest działanie odwrotne do wcześniej opisanego: znalezienie pojazdu, który będzie można ubezpieczyć możliwie tanio. Takie auta cechują się niewielką pojemnością silnika, najlepiej mniejszą niż 1 litr i nadwoziem nie wskazującym na sportowy charakter pojazdu. Tego rodzaju samochody zwykle nie osiągają bardzo dużych prędkości, dzięki czemu są mniej narażone na spowodowanie zdarzenia drogowego.

Jak współwłasność auta wpływa na cenę OC?

Rodzice i inni krewni młodych kierowców często chcą im pomóc, zostając współwłaścicielami lub głównymi właścicielami ich pojazdów. W ten sposób ich zniżki za bezszkodową jazdę wpływają na ogólną cenę ubezpieczenia.

Można ją obniżyć, ustanawiając starszego kierowcę głównym właścicielem pojazdu. Gdy zostanie on współwłaścicielem, koszt OC również się obniży, ale już nie tak znacznie.

W listopadzie 2020 roku użytkownicy porównywarki Mubi wyliczyli średnią cenę ubezpieczenia dla młodych kierowców i wyniosła ona 1475 zł. Osoby dzielące auto ze współwłaścicielem miały zapłacić tylko 1173 zł, a będące jedynymi właścicielami samochodu — aż 1516 zł. Liczby te pokazują, jak duże znaczenie ma ustanowienie współwłasności pojazdu.

Jest ono ważne również z innego względu. Niezgłoszenie młodego kierowcy jako właściciela lub użytkownika pojazdu to rodzaj oszustwa ubezpieczeniowego. Grozi za nie konieczność dopłaty do ubezpieczenia, w którym nie został uwzględniony drugi, młodszy użytkownik pojazdu.

Jakie inne czynniki wpływają na wysokość ceny OC dla młodych kierowców?

Nie na wszystkie czynniki brane pod uwagę przez ubezpieczycieli mamy wpływ. Jednym z nich jest miejscowość, w której będzie użytkowane auto. Ubezpieczyciele zakładają, że samochody używane w ruchu miejskim są bardziej narażone na udział w stłuczce lub wypadku niż te nie mające styczności z bardzo intensywnym ruchem drogowym. Ubezpieczenia takich samochodów są bardziej kosztowne.

Na cenę OC mają wpływ też czynniki, których wielu z nas by się nie spodziewało. Są to między innymi zawód i stan cywilny właściciela pojazdu. Małżonkowie i rodzice są uważani za ostrożnych kierowców, dlatego zapłacą mniej za OC, nawet jeśli nie mają jeszcze wieloletniego doświadczenia za kółkiem. Również przedstawiciele innych zawodów niż prawnicy, lekarze i informatycy (którzy są uważani za najbardziej szkodowych) prawdopodobnie nie będą musieli uiszczać najwyższej opłaty za ubezpieczenie samochodów.

Znaczący wpływ na wysokość opłat za ubezpieczenie samochodu mają zniżki za bezszkodową jazdę, które można uzyskać już po 12 miesiącach bez stłuczek i wypadków. Zwykle wynoszą wtedy około 10% ceny polisy OC. W ten sposób już młodzi kierowcy, którzy mają za sobą przynajmniej rok jazdy bez spowodowania szkód, zostaną obdarzeni większym zaufaniem ubezpieczycieli i uzyskają tańszą ochronę odpowiedzialności cywilnej.

Gdzie młodzi kierowcy znajdą najtańsze OC?

Jednym z współcześnie najbardziej dostępnych narzędzi jest internet. Również osoby poszukujące taniego ubezpieczenia mogą skorzystać z dostępnych w nim informacji o cenach OC.

Na stronach internetowych wielu ubezpieczycieli znajdują się kalkulatory pozwalające na obliczenie ceny ubezpieczenia dla konkretnego pojazdu. Można oczywiście skorzystać z takich pojedynczych kalkulatorów, ale dużo szybszym rozwiązaniem jest użycie porównywarki OC, która w jednym miejscu gromadzi dane o ofertach kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Zasady działania kalkulatorów w porównywarkach OC znajdziesz na stronie https://ranking-oc-ac.pl/blog/kalkulator-oc-ac/.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.