Auta z USA a numer VIN – sprawdź historię pojazdu!

30 października 2018

Amerykańskie samochody na polskich drogach to coraz bardziej częsty widok. Nie ma co się dziwić. Zakup pojazdu za wielką wodą może stanowić wyjątkową okazję, zarówno pod względem możliwości sprowadzenia oryginalnego i rzadkiego pojazdu, który będzie stanowił prestiż na europejskim rynku, jak i szansa na przeprowadzenie opłacalnej transakcji. Ceny aut na amerykańskim rynku motoryzacyjnym są atrakcyjne z punktu widzenia polskiego nabywcy. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego samochodu, sprawdźmy auta z USA i numer VIN. Historia pojazdu może nam wiele powiedzieć.

Czym jest VIN?

Numer VIN – to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number. Jest to swoisty numer identyfikacyjny pojazdu, a konkretnie rzecz ujmując jest to numer nadwozia samochodu, który pozwala na jego konkretyzację. Należy przez to rozumieć, że każde auto posiada swój własny niepowtarzalny ciąg cyfr. Numer nadawany jest przez producenta w celu umożliwienia identyfikacji.

VIN w każdym kraju budowany jest w inny sposób, jednak każdy numer, bez względu na miejsce produkcji auta, składa się z siedemnastu znaków i składa się z trzech grup.

  • Pierwszą grupę stanowią trzy pierwsze znaki, których zadaniem jest wskazywanie symbolu światowego producenta. Kod składający się z trzech znaków, który wskazuje na krajowego producenta, nadawany jest przez specjalny urząd danemu producentowi w kraju, w którym działa. Jest to tzw. WMI.
  • Kolejną grupę tworzy ciąg składający się z pięciu lub sześciu znaków i tworzy tzw. VDS. Jest to sygnatura, która opisuje model pojazdu oraz dane techniczne, którą przyznaje sam producent.
  • Ostatni ciąg to VIS, który w zdecydowanej większości przypadków składa się z ośmiu znaków, które oznaczają seryjny jego numer. W tym ciągu zawarta jest informacja dotyczą miejsca i roku produkcji, a także konkretnego numeru serii samochodu.

Numer VIN to podstawowa informacja o samochodzie, która pozwala na śledzenie jego historii.

Do czego służy VIN?

Podstawowym zadaniem, jakie spełnia VIN, jest identyfikacja konkretnego pojazdu. Możliwość skonkretyzowania samochodu dzięki numerowi VIN stanowi zabezpieczenie przed kradzieżą. Numer ten znajduje się w dowodzie rejestracyjnym i na jego podstawie można zgłosić zniknięcie samochodu. To on służy także policji do ustalenia czy samochód posiada status kradzionego czy też nie.

VIN to jednak przede wszystkim numer, który umożliwia odczytanie pełnej historii pojazdu.

Jak to jest możliwe?

Każde państwo prowadzi swoiste bazy danych dotyczące samochodów. Są w nich gromadzone wszystkie informacje związane z użytkowaniem auta oraz jego stanem. Zapisuje się w nich przebieg licznika podczas corocznych kontroli stanu technicznego, wiadomości dotyczące wszelkich stłuczek oraz wypadków, ilość wezwań o charakterze serwisowym oraz pewne wykonane w pojeździe remonty.

To najważniejsze informacje, które na podstawie numeru VIN wyczytamy z baz danych, a które są niezwykle ważne w przypadku kupowania pojazdu używanego. Oprócz nich, możemy dowiedzieć się także innych istotnych informacji. Wśród nich są m. in.: ilość właścicieli, sposób jego użytku (leasing, zastaw, wynajem), zgłaszane usterki czy nadawane tytuły (np. auto powypadkowe, zezłomowane itp.).

Czy można sprawdzić VIN auta z USA za darmo?

W przypadku samochodów sprowadzanych z amerykańskiego rynku, sprawdzenie numeru VIN za darmo jest niemalże niemożliwe.

Jeżeli mocno przeanalizujemy internet pod tym kątem, znajdziemy pewne możliwości sprawdzenia historii pojazdu bez płacenia.

Nie są to jednak opcje godne uwagi. Przede wszystkim, uzyskamy jedynie podstawowe informacje, nie zaś szczegółowy obraz samochodu, po drugie zaś, ich wiarygodność może budzić wątpliwości.

Chcąc sprawdzić historię pojazdu sprowadzanego z USA, musimy przygotować się na wydatek.

Na szczęście, na rynku istnieje wiele sprawdzonych miejsc, które wygenerują szczegółowy raport zawierający prawdziwe i potwierdzone informacje dotyczące całej historii samochodu, a koszt ich zakupu nie jest zbyt wysoki w porównaniu z tym, jak wiele korzyści to stworzy i może uchronić nas przed kupieniem wraku.

auto wrak

Ceny sięgają maksymalnie do ok. 35 euro.

Gdzie sprawdzić numer VIN auta z USA?

Sprawdzanie numeru VIN pojazdu sprowadzanego z USA należy zlecić jedynie profesjonalnej i doświadczonej firmie, która posiada dojścia do wielu sprawdzonych i wiarygodnych baz danych w Stanach Zjednoczonych. Na tym aspekcie nie warto oszczędzać. Wśród przedsiębiorstw trudniących się tą czynnością, należy wskazać na trzy uchodzące za szczególnie pewne, sprawdzone, rzetelne i uczciwe.

Kontrolę numeru VIN warto zlecić w:

Tego typu działania najlepiej jest zlecić firmie zajmującej się sprowadzaniem aut z Ameryki. Rekomendujemy skorzystanie z usług USA Import, która oprócz zweryfikowania stanu technicznego pojazdu dokona wszelkich formalności związanych ze sprowadzeniem pojazdu do Polski.

Podsumowanie

Sprowadzenie auta z USA może być opłacalne. Jednak zawsze przed dokonaniem wyboru warto dokładnie przeanalizować historię pojazdu, by nie kupić pięknie wyglądającego na zdjęciu wraku. Jest to możliwe dzięki numerowi nadwozia – VIN.

Zlecając przygotowanie raportu profesjonalnej firmie, otrzymamy informacje dotyczące realnego przebiegu licznika, stanu technicznego pojazdu, uczestnictwa w ewentualnych kolizjach czy wypadkach, ilości poprzednich właścicieli, zgłaszanych usterek, a przede wszystkim dowiemy się czy samochód nie był kradziony.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.