Car sharing zamiast własnego samochodu – czy to dobra decyzja?

29 listopada 2019

Posiadanie własnego samochodu to z pewnością wygoda i gwarancja niezależności w podróży. Z drugiej strony auto jest po prostu kosztem, który niekoniecznie trzeba ponosić. Jeśli jeździmy niezmiernie rzadko, ale chcemy mieć ten komfort, że w razie potrzeby bez trudu wsiądziemy za kółko i pojedziemy tam, gdzie chcemy, możemy skorzystać równie dobrze z innowacyjnej usługi car sharing. Czy jest ona lepszym pomysłem niż posiadanie auta na własność?

Czym jest car sharing?

Usługa car sharing wpisuje się w ideę ekonomii współdzielenia, która propagowana jest również i w Polsce. Polega ona na krótkoterminowym wynajmie samochodów w przestrzeni miejskiej. Gdzie funkcjonuje car sharing? Gdańsk jest jednym z miast, w których ta usługa jest dostępna. Tam też można wynająć auta na minuty. Gdańsk pod względem usługi car sharingu obsługiwany jest przez firmę Panek CS.

Wszystkie formalności związane z wynajęciem po raz pierwszy auta realizuje się za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Należy za jej pomocą zarejestrować konto i wskazać następnie samochód, który chcemy wynająć. Auta na minuty w Gdańsku dostępne są w wielu różnych lokalizacjach, niezależnie więc od tego, w którym miejscu w mieście się znajdujemy, nie będziemy mieli raczej problemu z dotarciem do zarezerwowanego pojazdu. Później otwarcie go i rozpoczęcie użytkowania będzie wymagało również posłużenia się smartfonem z włączoną aplikacją.

Czy warto wykorzystywać car sharing zamiast własnego auta?

W zależności od tego, z jaką częstotliwością korzystamy z samochodu, gdzie jeździmy i czy dojeżdżamy nim np. do pracy z dzielnic podmiejskich w Gdańsku, car sharing i wynajem auta na minuty mogą się opłacać. Jeśli jeździmy tylko w centrum, mieszkamy w mieście, a przy tym samochód jest nam właściwie potrzebny jedynie incydentalnie, wynajem krótkoterminowy samochodów na minuty może okazać się bardzo dobrą decyzją, zwłaszcza dla naszej kieszeni. Przy car sharingu zapomnimy o regularnych przeglądach auta czy konieczności opłacania składek na komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.