Jakie cło na auta z Kanady? Kiedy zapłacisz 0 zł?

1 kwietnia 2019

Sprowadzanie pojazdu spoza granic Polski to proces, który chętnie wykonujemy od lat. Stwarza to okazję do poczynienia opłacalnej inwestycji. W ostatnich lat coraz bardziej popularny stał się import pojazdów zza wielkiej wody, zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i z Kanady. Tamtejszy rynek charakteryzuje się wyjątkowo niskimi cenami samochodów. Cały proces okupiony jest jednak koniecznością poniesienia wielu kosztów dodatkowych, jak cło, akcyza czy podatek VAT. Dziś postaramy się omówić szczegółowo cło na auta kanadyjskie.

Ile wynosi cło na samochód z Kanady?

Cło to opłata, która nakładana jest celem zwiększenia wpływów do budżetu państwa, a także zabezpieczenia interesów rynku wewnętrznego. Zgodnie z obecnie panującymi przepisami, import samochodów osobowych z poza państw Unii Europejskiej, obłożony jest koniecznością uiszczenia opłaty celnej.

W przypadku samochodów osobowych ściąganych z Kanady, stawka cła wynosi 10% wartości sprowadzanego pojazdu. Z reguły, jest ona ustalana nie na zasadzie wartości rynkowej, a konkretnej ceny zakupu, która widnieje na fakturze.

W przypadku samochodów ciężarowych jest to stawka 22%, ściągając quady zapłacimy 10%, a motocykle 6%.

W niektórych sytuacjach istnieje możliwość obejścia konieczności płacenia cła. Należy jednak spełnić pewne wymogi.

Auto z Kanady bez cła – czy to możliwe?

Istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z konieczności wniesienia opłaty celnej, a nawet akcyzy oraz zmniejszenia stawki podatku VAT.

Taki przywilej przysługuje w 2 przypadkach:

  • import pojazdu kolekcjonerskiego, którego zwykło nazywać się także pojazdem zabytkowym, klasycznym.
  • import samochodów na zasadzie mienia przesiedleńczego

Wróćmy do aut kolekcjonerskich…

Które samochody można uznać za zabytkowe, aby zredukować cło?

Głównym kryterium jest wiek pojazdu. Żeby auto mogło być uznane za zabytkowe, musi liczyć co najmniej trzydzieści lat. Model lub typ takiego samochodu nie może znajdować się w aktualnej produkcji. Istotny jest również konstrukcyjny stan pojazdu. Nie może on cechować się znacznymi zmianami i wykazywać oryginalny stan samochodu.

Szczególnie ważna jest kwestia dotycząca silnika, układu hamulcowego, kierowniczego oraz podwozia.

samochody zabytkowe usa

Z opłaty celnej zwolnione są także pojazdy, które z Kanady ściągane są do Polski na zasadzie mienia przesiedleńczego.

Jest to produkt, który właściciel przywozi w ramach przeprowadzki, powrotu do kraju. Żeby import samochodu na zasadzie mienia przesiedleńczego mógł zaistnieć, a opłata celna została zdjęta, właściciel pojazdu musi udowodnić co najmniej roczny legalny pobyt w Kanadzie oraz co najmniej półroczne użytkowanie pojazdu.

Mienie przesiedleńcze przewidziane jest dla samochodów, które przeznaczone są do własnego użytku. Właściciel nie może sprzedać takiego pojazdu przez okres co najmniej roku.

Zobacz także: Jakie cło za samochód z USA?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...

3 komentarze