Transport samochodu z Kanady do Polski – co warto wiedzieć?

1 kwietnia 2019

Niskie ceny samochodów na wtórnym rynku motoryzacyjnym w Kanadzie, sprawiają, że import pojazdów z tamtego kraju staje się coraz bardziej popularny. Jest to jednak proces niezwykle złożony, który wymaga aktywności na kilku polach. Jednym z najważniejszych elementów tej operacji, który trzeba zorganizować, to transport samochodu z Kanady do Polski. Jak przebiega ten proces i ile kosztuje?

Synergia transportu

Transport auta z Kanady do Polski to operacja synergiczna, która składa się z kilku wzajemnie ze sobą powiązanych czynników. Import uwzględnia zarówno przewóz kołowy, jak i morski.

Sprowadzanie pojazdu z Kanady składa się z kilku etapów. Sposób ich zaplanowania ma kluczowy wpływ na wysokość kosztów, jakie trzeba będzie ponieść oraz czasu potrzebnego na wykonanie operacji.

Zobacz poradnik – jakie koszty sprowadzenia auta z Kanady?

Etap I: transport na terenie Kanady

Pierwszym etapem rozbudowanego procesu transportowego jest zaplanowanie przewiezienia zakupionego pojazdu z adresu poprzedniego właściciela do portu w Kanadzie, w którym samochód zostanie załadowany do kontenerowca i na prom.

Koszt tego etapu jest zależny od odległości. W zależności od zmiennych czynników, ceny mogą wahać się między 100 – 1200 dolarów. Do samochodu muszą być dołączone wszystkie dokumenty pojazdu, które będą niezbędne zarówno przy załadunku auta na prom, jak i przy odprawie celnej w porcie europejskim.

Etap II: transport morski

Kiedy samochód trafi już do kanadyjskiego portu, będzie załadowany do wykupionego kontenerowca, a następnie umieszczony na pokładzie statku. Rejs do europejskiego portu trwa od dziesięciu, do piętnastu dni. Zdaniem specjalistów, najlepiej jest postawić na amerykańskie firmy transportowe.

kontenerowiec

W stosunku do polskich przedsiębiorstw stoją one na znacznie wyższym poziomie, a także z reguły oferują niższe stawki. W większości przypadków, zaplanowanie transportu morskiego to koszt między 500 – 1000 dolarów. Różnice zależne są od odległości, jaką statek musi przepłynąć, a także stanowią rozbieżności między ofertami poszczególnych przedsiębiorstw dostawczych.

Etap III: w porcie europejskim

Kiedy statek dopływa do portu, rozpoczyna się odprawa celna. Jest to proces złożony i długotrwały. W jego trakcie, celnicy dokładnie sprawdzają wszystkie formalności oraz stan pojazdu. Kiedy samochód pozytywnie przejdzie oględziny, może zostać puszczony w dalszą drogę.

Odprawa celna wiąże się z opłatami importowymi.

Cło na samochody osobowe sprowadzane z Kanady wynosi 10% wartości pojazdu. Jest ona z reguły ustalana na podstawie realnej kwoty, jaką nabywca zapłacił za samochód, a jaka widnieje na fakturze lub rachunku.

Drugi koszt to akcyza. Występuje ona w dwóch stawkach. Pierwsza dotyczy samochodów o pojemności silnika mniejszej jak 2000 cm sześciennych i wynosi 3,1% wartości sprowadzonego pojazdu. Druga stawka to 18,6% wartości auta. Dotyczy ona samochodów o mocniejszych jednostkach napędowych.

Ostatnia opłata to podatek VAT. Jego wysokość zależna jest od miejsca rozliczania. W polskich portach (np. Gdynia) wynosi on 23%. O wiele bardziej korzystnie jest planować transport morski z docelowym miejscem w porcie niemieckim. Rozliczenie podatku VAT w niemieckim porcie obliguje konieczność uiszczenia podatku VAT wysokości 19%.

Może to być odczuwalna zniżka w przypadku skorzystania z portu w Niemczech.

Etap IV: transport kołowy do Polski

Ostatnim etapem transportu jest przewiezienie pojazdu do Polski z Niemiec lub z polskiego portu do miejsca docelowego. W przypadku samochodów z Kanady proces ten może być znacznie łatwiejszy niż w sytuacji aut sprowadzanych z USA.

Istnieje bowiem szansa powrotu samochodem. Auta kanadyjskie nie wymagają bowiem przeprowadzenia tak wielu prac modyfikacyjnych jak amerykańskie. W grę wchodzi tylko montaż obowiązkowego światła tylnego przeciwmgłowego. Niektóre samochody kanadyjskie posiadają je na wyposażeniu.

Sprowadzając właśnie takie pojazdy, będziemy mogli nimi wrócić. W przypadku samochodu bez światła, nie istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji należy zorganizować transport drogowy. Ciężko podać jednoznaczną kwotę lub chociażby wachlarz rozpiętości cenowej. Różnorodność ofert ze względu na niezliczoną ilość firm spedycyjnych jest bowiem bardzo wielka.

Zobacz także: Jaki koszt sprowadzenia auta z USA?

5 votes, average: 4,80 out of 55 votes, average: 4,80 out of 55 votes, average: 4,80 out of 55 votes, average: 4,80 out of 55 votes, average: 4,80 out of 5 (5 opinie, średnia opinia: 4,80 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

3 komentarze - Transport samochodu z Kanady do Polski – co warto wiedzieć?

  1. Koszty transportu auta z Kanady do Polski są bardzo zbliżone do kosztów transportu samochodów z USA. W obu zakątkach opłaca się importować pojazdy do Polski.

  2. Korzystając z tego typu usług wybierajmy sprawdzone firmy, działające na rynku już wiele lat. Dzięki temu mamy pewność udanej transakcji.

  3. Jak wygląda odebranie auta z portu po ocleniu ? Auto z Kanady ,czyli światła OK, tablice rejestracyjne na aucie, tylko co z przeglądem i ubezpieczeniem , bo przecież auto nie jest już autem ,,kanadyjskim” ? Wiem ,że można i to tylko w PZU ? ubezpieczyć za 99 zł. takie auto na miesiąc ale ciągle będzie bez ważnego przeglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.