Dlaczego szyby w aucie parują?

2 marca 2020

W okresie jesiennym i zimowym bardzo często możemy dostrzec, że niektóre samochody poruszające się po drodze lub zaparkowane na parkingu są zaparowane. Wiele osób zastanawia się czym jest to spowodowane oraz czy jest to poważna usterka samochodu? Wielu posiadaczy aut, które często parują w trakcie deszczu zastanawia się jak się pozbyć takiego problemu oraz gdzie ma on swoje źródło? Jeżeli jesteś jedną z takich osób, to idealnie trafiłeś – ten tekst jest skierowany właśnie do wszystkich, którzy na co dzień muszą zmagać się z taką przypadłością w swoim samochodzie. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury!

Parowanie szyb w aucie – przyczyna

Parujące szyby w aucie to jedna z bardziej dolegliwych i irytujących usterek w samochodzie, jaka może spotkać kierowcę. Jest ona swoistym zagrożeniem, ponieważ nagle parująca szyba może całkowicie ograniczyć widoczność podczas prowadzenia pojazdu. Na szczęście łatwo zlokalizować usterkę, która sprawia że nasze szyby parują. Zjawisko to może być spowodowane przez kilka czynników.

Pierwszą rzeczą, która musimy sprawdzić to oczywiście to czy korzystamy z nawiewów w naszym aucie w sposób poprawny i przewidziany w instrukcji przez producenta pojazdu. Wszystkie informacje znajdziemy właśnie w instrukcji obsługi naszego samochodu. Oczywiście nie każdy właściciel auta taką posiada – dlatego przede wszystkim należy zobaczyć czy przypadkiem nie jeździmy cały czas na włączonym obiegu zamkniętym. Jest to bowiem najczęstszy błąd, który popełniają kierowcy, a który sprawia że nasze szyby regularnie będą parować. Obiegu zamkniętego w aucie nie należy włączać pod żadnym pozorem na cały czas podróży.

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że nasze szyby mogą parować jest wilgoć w samochodzie. Jest to bardzo popularne zjawisko, a wielu kierowców często nie zdaje sobie sprawy, że w ich aucie znajduje się wiele źródeł wilgoci. Najczęściej ma to miejsce jesienią lub zimą, gdy podczas wsiadania do samochodu wnosimy na swoich butach wodę i błoto – w związku z czym cała ta woda wchłania się w dywanik samochodowy.

Oczywiście rozwiązanie takiego problemu jest bardzo łatwe- wystarczy dokładnie osuszyć mokry dywanik lub na czas zimy wymienić go po prostu na gumową wersję. Oczywiście wygląda ona zdecydowanie gorzej, ale z powierzchni gumowej woda zdecydowanie szybciej i skuteczniej odparowuje, dzięki czemu nasze szyby nie będą zaparowane. Jak widać są to bardzo banalne przyczyny, które bardzo łatwo wyeliminować ze swojego pojazdu. Jednak parujące szyby w samochodzie często są wynikiem zdecydowanie bardziej poważnych usterek technicznych.

Zaparowane szyby w samochodzie podczas deszczu – inne przyczyny

Jeżeli zaparowane szyby w Twoim samochodzie zdecydowanie nie są wynikiem nieumiejętnego korzystania z nawiewów ani wilgoci to z pewnością są one spowodowane problemem technicznym. Możliwe, że po prostu nawiew w Twoim samochodzie jest niewydajny – ma to często miejsce w przypadku starych modelów samochodów. Jest możliwe, że nawiew jest niewydajny, ponieważ filtr kabinowy jest już bardzo mocno zanieczyszczony. W takim wypadku należy go po prostu wymienić na nowy – nie wiąże się to z wysokimi kosztami, a w wielu samochodach można zrobić to nawet samemu.

Zdecydowanie gorzej jeżeli przyczyna parujących szyb jest zepsuty radiator nagrzewnicy. Jest to niestety zdecydowanie najbardziej skomplikowana awaria, jednak powinien ją stwierdzić wykwalifikowany mechanik, gdyż bardzo wiele osób zaczyna od wymieniania w swoim samochodzie nagrzewnicy, a potem okazuje się, że wystarczyło wymienić po prostu filtr kabinowy. Oczywiście zakup nowej nagrzewnicy oraz jej wymiana wiąże się ze zdecydowanie najwyższym kosztem. Może nas to kosztować nawet kilkaset złotych, oczywiście cena uzależniona jest od tego, w jakim samochodzie dokonujemy naprawy, w jakim warsztacie to robimy oraz w jakim sklepie zaopatrujemy się w części – najlepsze ceny znajdziesz na Deler.pl.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.