Paski rozrządów – jak wyglądają, jakie zadania spełniają i dlaczego warto dbać o ich stan?

13 lipca 2023

W każdym silniku samochodowym znajduje się wiele części oraz podzespołów, które są bardzo istotne dla jego działania. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się mechaniką, dobrze wie, jak dużą rolę odgrywa rozrząd, a w szczególności pasek rozrządu. Dbanie o jego odpowiedni stan, monitorowanie kondycji oraz okresowe wymiany są obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Jakiekolwiek niedopatrzenie w tym zakresie może doprowadzić do bardzo przykrych skutków oraz awarii, której usunięcie może być bardzo kosztowne. Właśnie dlatego, w tym artykule powiemy sobie nieco więcej na temat pasków rozrządów i podpowiemy, co warto wiedzieć i o czym pamiętać. Zapraszamy do dalszej lektury!

Jak zbudowany jest pasek rozrządu?

Standardowy pasek rozrządu zbudowany jest z kilku warstw, dzięki którym zachowuje on swoje właściwości w wymagających warunkach, a jednocześnie jest bardzo wytrzymały. W skład paska rozrządu wchodzi m.in. guma syntetyczna, kord złożony z włókna węglowego oraz cienkiego drutu stalowego, a także powłoka antystatyczna.

Każda z tych warstw spełnia swoje określone zadania, np. warstwa gumy ma wyciszać pracę całego układu oraz ograniczać zużycie rolek i minimalizować ryzyko ślizgania się. Kord służy do zwiększenia wytrzymałości paska i ogranicza jego rozciąganie. Powłoka antystatyczna jest natomiast ochroną przed przywieraniem się ciał obcych do powierzchni gumowej.

Czy są alternatywne rozwiązania dla pasków rozrządu?

Pasek rozrządu nie jest jedynym rozwiązaniem w tym zakresie. Producenci samochodów bardzo chętnie wykorzystują również łańcuchy rozrządu, które są nieco trwalsze i bardziej wytrzymałe, jednak znacznie droższe w wymianie. Są to w zasadzie jedyne rozwiązania, które występują w nowoczesnej motoryzacji.

Za co odpowiada pasek rozrządu w samochodzie?

Można śmiało powiedzieć, że pasek rozrządu odpowiada za sterowanie całym silnikiem. Zadaniem całego układu rozrządu jest skoordynowanie ruchów tłoków w cylindrach wraz z pozostałymi elementami ruchomymi, czyli zaworami. Ruch tłoków wywoływany jest przez wybuch mieszanki paliwa oraz powietrza w komorach spalania. Żeby mieszanka w odpowiedniej dawce oraz we właściwym czasie mogła tam dotrzeć, konieczne jest otwarcie zaworów. Właśnie za zgranie tych elementów odpowiedzialny jest układ rozrządu.

Bez układu rozrządu nie da się stworzyć wydajnie i prawidłowo pracującego silnika spalinowego, jaki znamy z dzisiejszych samochodów. Jego zadania są bardzo istotne i warto o tym pamiętać, szczególnie kiedy upływa termin jego wymiany na nowy.

Czym grozi pęknięcie paska rozrządu?

W większości nowoczesnych silników spalinowych pęknięcie paska rozrządu oznacza bardzo duże kłopoty. W takiej sytuacji utracona zostaje synchronizacja tłoków oraz zaworów, co często powoduje ich zderzenie się ze sobą. W takich przypadkach zniszczeniu ulega niemalże całe wnętrze silnika, a remont takiej jednostki jest bardzo skomplikowany i kosztowny.

Jeśli chcecie Państwo uniknąć takich kłopotów, to gorąco zachęcamy do sprawdzenia oferty dostępnej na stronie https://www.ucando.pl/k/paski-rozrzadow/U0902, gdzie znajdziecie mnóstwo pasków rozrządów do swojego samochodu. Zapraszamy również do zapoznania z pełną ofertą sklepu internetowego Ucando.pl.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.