Przerwa w ubezpieczeniu OC – co Ci grozi?

17 lipca 2021

W Polsce każdy pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Taka polisa zwykle obowiązuje przez rok, dlatego po tym czasie konieczne jest jej przedłużenie. Przerwa w ubezpieczeniu może bowiem doprowadzić do dotkliwych konsekwencji prawnych. Co Ci grozi, jeśli nie wykupisz polisy przez określony czas?

Przerwa w ubezpieczeniu OC a prawo

Ubezpieczenie OC ma za zadanie zabezpieczyć interesy poszkodowanego w wypadku, który spowodujesz. Dzięki temu nie musisz samodzielnie wypłacać należnej kwoty takiej osobie. Zajmie się tym ubezpieczyciel. Konieczne jest jednak posiadanie ważnej polisy OC. Takie ubezpieczenie to obowiązek dla właściciela każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Polisa OC działa również w wielu innych krajach, a często nie trzeba kupować osobnego produktu, by skorzystać z ochrony za granicą.

Zdarza się, że niektórzy kierowcy nie zauważają wygaśnięcia umowy nieprzedłużanej automatycznie lub samochód przestaje być używany. Nie można jednak samodzielnie zadecydować o zaprzestaniu płacenia składek na ubezpieczenie OC. Jeśli nie korzystasz z pojazdu, konieczne jest jego wyrejestrowanie w odpowiednim urzędzie. Dopiero wówczas będzie można zrezygnować z polisy. W innym przypadku grożą Ci dotkliwe kary, które wynoszą nawet kilka tysięcy złotych.

Kary za brak ubezpieczenia OC

Nawet jeśli przerwa w ubezpieczeniu OC trwała jeden dzień, musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia kary. Jej dokładna wartość zależy od tego, przez jaki czas nie miałeś wykupionej polisy. W przypadku standardowych samochodów osobowych jest to od 1120 do 5600 zł. Z najwyższą karą trzeba liczyć się już w sytuacji, gdy przerwa w ubezpieczeniu OC wynosi zaledwie 14 dni. Warto więc na bieżąco sprawdzać, czy masz ważną polisę. Jej braku nie da się ukryć, ponieważ urzędy posiadają aktualne dane na ten temat.

Nawet jeśli nie posiadasz ubezpieczenia przez rok, zostanie naliczona maksymalna kwota kary, czyli 5600 zł. Warto jednak pamiętać, że poruszanie się po drogach bez ważnej polisy jest bardzo ryzykowne i pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Brak ważnego ubezpieczenia może być problemem również w sytuacji, kiedy zdecydujesz się na zezłomowanie pojazdu. Wówczas konieczne jest bowiem załatwienie spraw w urzędzie i przedstawienie potwierdzenia posiadania polisy. Takie formalności wiążą się z natychmiastowym wykryciem faktu, że nie masz ważnego OC. Wówczas konieczne jest zapłacenie wspomnianej kary.

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia OC, świetnym pomysłem może być skorzystanie z internetowego kalkulatora, takiego jak ten: https://rankomat.pl/ubezpieczenia-samochodowe/kalkulator. To łatwy sposób na obliczenie przewidywanej wysokości składki i porównanie poszczególnych ofert. Warto bowiem wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy w bardzo różnych cenach, pomimo dość podobnego zakresu obowiązywania.

Inne konsekwencje związane z przerwą w ubezpieczeniu OC

Konieczność zapłacenia kary finansowej to tylko jeden ze skutków niewykupienia ubezpieczenia OC w terminie. Warto bowiem pamiętać, że po kilku latach korzystania z usług jednego towarzystwa ubezpieczeniowego można liczyć na korzystne zniżki. Jeśli zaniedbasz konieczność zakupu nowej polisy, prawdopodobnie stracisz takie ulgi. Często pozwalają one na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego w dłuższej perspektywie czasu zdecydowanie warto dbać o to, by nie stracić cennych zniżek.

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe zabiera zniżki w sytuacji, gdy nie skorzystasz z jego usług w danym roku. Jeśli wyrejestrowałeś pojazd, a następnie znów chcesz z niego korzystać, czasami istnieje opcja powrócenia do dawnych ulg. Warto jednak dopytać o szczegóły z tym związane w konkretnej firmie. Tylko niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na zachowanie zniżek w sytuacji, gdy nie korzystałeś z polisy przez określony czas. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie tej kwestii jeszcze przed zdecydowaniem się na wieloletnią współpracę z konkretną firmą.

Materiał zewnętrzny

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.