Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy się należy?

20 stycznia 2021

Stało się. Doszło do stłuczki lub wypadku, na skutek którego Twoje auto utraciło sprawność i wymaga naprawy. W takich przypadkach przydatną opcją jest możliwość skorzystania z auta zastępczego, którego koszty pokryje OC sprawcy. Zobacz, kiedy możesz ubiegać się o zastępczy samochód!

Kiedy przysługuje auto zastępcze?

Każde zdarzenie drogowe jest stresujące, a dodatkowo sprawia, że Twoje życie może wywrócić się do góry nogami. Wiąże się to np. ze zmianą codziennych nawyków i koniecznością korzystania z innych środków transportu. Wcale tak nie musi być! Czy wiesz, że możesz ubiegać się o auto zastępcze? Możesz zrobić to na własną rękę, ale wtedy musisz liczyć się z kosztami. Przykładowe ceny za samochód zastępczy znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-komunikacyjne/samochod-zastepczy-oc/. W wielu przypadkach przysługuje Ci jednak pojazd z OC sprawcy. Kiedy konkretnie? Przede wszystkim w sytuacji, gdy nie masz dostępu do innego pojazdu.

Musisz pamiętać o kilku zasadach. Według prawa, nie ma czegoś takiego, jak pieniądze na samochód zastępczy. Dopiero, gdy już podejmiesz się najmu i udowodnisz to, zyskasz podstawę do ubiegania się o zwrot kosztów. Co istotne – Twój wybór auta na wynajem powinien być uzasadniony ekonomicznie. To sformułowanie oznacza, że należy wybrać samochód podobnej klasy. Wynajmując najnowszy model luksusowej marki, nie masz co liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela. Kiedy jeszcze nie dostaniesz zwrotu kosztów?

Kiedy nie możesz liczyć na auto zastępcze?

Brak celowości wynajmu auta i uzasadnienia ekonomicznego wyboru, to istotne przesłanki, które decydują o nieudzieleniu wsparcia ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest jeszcze jeden przypadek, kiedy nie będziesz mógł liczyć na samochód zastępczy z OC sprawcy – gdy w Twojej rodzinie jest pojazd, którego mógłbyś używać. Na szczęście, jeśli okaże się, że drugi z samochodów jest w użyciu (np. przez małżonkę) i jego pożyczenie wiązałoby się ze szkodą dla rodziny, ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić Ci pomocy. Także dostęp do komunikacji miejskiej nie jest podstawą do zakwestionowania zwrotu kosztów najmu.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 opinie, średnia opinia: 0,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.