Wymiana płynów samochodowych na wiosnę

23 kwietnia 2019

Do podstawowych zadań użytkowania samochodu należy okresowa wymiana płynów eksploatacyjnych. Zużyte płyny należy wymieniać, aby zapewnić sprawność działania pojazdu oraz zwiększyć żywotność poszczególnych podzespołów. Ze względu na wzmożoną eksploatację płynów zimą, warto sprawdzić ich ilość i stan, a zwykle także dokonać wymiany wiosną.

Sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych po zimie

Marzec i kwiecień to miesiące, w czasie których wielu kierowców decyduje się na generalne porządki w samochodach. Oprócz przeprowadzenia podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, warto dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie technicznym samochód znajduje się po zimie. Płyny samochodowe pełnią w aucie poważne funkcje i mają duży wpływ na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Na jakie płyny eksploatacyjne należy zatem zwrócić uwagę? Są to:

  • Płyn hamulcowy
  • Płyn chłodniczy
  • Płyn układu kierowniczego
  • Olej silnikowy
  • Płyn do spryskiwaczy

Chociaż nie wszystkie z nich trzeba uzupełniać co roku, podczas wiosennego przeglądu samochodu powinno się je skontrolować.

wymiana płynów samochodowych na wiosnę

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy cechuje się tym, iż jest higroskopijny. W związku z tym, po sezonie zimowym, siła hamowania często jest osłabiona, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Poziom płynu hamulcowego sprawdzić można specjalnym miernikiem. Na wiosnę warto skontrolować również zawartą w nim wodę, a gdy jej poziom wzrasta do 3%, płyn podlegać powinien wymianie. To samo dotyczy wyraźnej korozji na zaciskach hamulcowych, pompie oraz tłoczkach, świadczy ona bowiem o zawilgoceniu płynu.

Olej silnikowy

Zimowa pora wpływa na pogorszenie właściwości oleju silnikowego, gdyż duża wilgotność powietrza powoduje przedostawanie się wody do silnika. Rozsądną decyzją jest zatem wymiana oleju silnikowego na wiosnę. – informuje nas rozmówca ze sklepu online iParts.pl. Do wyboru są oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Należy zwrócić również uwagę na to, aby wybrany olej był zgodny z zaleceniami producenta samochodu. Wymiany można dokonać we własnym zakresie lub w warsztacie, co jest szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem.

Płyn do spryskiwaczy

Kolejnym, niezbędnym krokiem jest wymiana płynu do spryskiwaczy, z zimowego na letni. Zaletą letniego płynu jest to, iż lepiej usuwa on tłuste plamy i zabrudzenia. Ponadto, jest on po prostu przystosowany do wysokich temperatur, w przeciwieństwie do płynu zimowego, który lepiej znosi mrozy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...