Zakup wyciągarki do samochodu – poznaj kluczowe parametry wyciągarek

23 grudnia 2019

Zakup wyciągarki do samochodu wymaga ustalenia parametrów urządzenia, odpowiednich do planowanego zastosowania. Na rynku dostępne są urządzenia różnego typu. Na co zwrócić uwagę wybierając wyciągarkę, by spełniła nasze oczekiwania?

Rodzaj wyciągarki

W ofercie sklepów znajdują się wyciągarki hydrauliczne, mechaniczne, ręczne i elektryczne. Urządzenia hydrauliczne zasilane za pomocą pompy hydraulicznej są niezwykle żywotne, ale przy tym trudne w montażu. Doskonale sprawdzają się w dużych pojazdach, takich jak ciężarówki czy ciągniki rolnicze. Wyciągarki mechaniczne napędzane są silnikiem samochodu. Ich wadą jest duża waga sięgająca nawet 100 kg. Montaż również nie jest prosty. Wyciągarki ręczne odpowiednie są do prostych zadań. Najbardziej uniwersalne do samochodu są wyciągarki elektryczne. Ich montaż jest prosty, a użytkowanie nieskomplikowane. Silnik urządzenia zasilany jest przez zamontowany w pojeździe akumulator. Do ciężarówek stosuje się modele zasilane prądem 24 V, zaś dla samochodów osobowych czy quadów – najczęściej 12 V. Wszystkie rodzaje wyciągarek dostępne są na stronie dragonwinch.com.

Parametry wyciągarki elektrycznej
Parametry wyciągarki elektrycznej

Parametry wyciągarki elektrycznej

Dostępne na rynku wyciągarki elektryczne mają różną siłę uciągu. Do prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzenia należy dobrać model

, którego uciąg jest 1,5x większy od całkowitej dopuszczalnej masy samochodu. Słabsze urządzenie może nie sprawdzić się w trudnych warunkach. W terenie górzystym lub przy maksymalnym obciążeniu pojazdu wyciągarka nie spełni swojej funkcji. Zbyt duża moc uciągu pozostanie z kolei niewykorzystana, jest to więc niepotrzebny wydatek. Na potrzeby samochodów osobowych z powodzeniem wystarczy silnik elektryczny o mocy 5-10 KM.

Warto również przyjrzeć się konstrukcji urządzenia, zastosowanym w nim linkom , hamulcom i przekładniom. Od rodzaju linki zależeć może efektywność pracy i żywotność wyciągarki. Linki syntetyczne szybciej nawijają się na bęben.

Dostępne w sklepach urządzenia elektryczne dzielą się na zintegrowane oraz z oddzielną puszką sterującą. Pierwsze z nich są łatwe w montażu i proste w obsłudze. Wyciągarki z oddzielną puszką sterującą umożliwiają sterowanie z dowolnego miejsca. Ich montaż jest jednak trudny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz rodzaju i parametrów wyciągarki należy odpowiednio wybrać również markę urządzenia. Sprzęty pochodzące od znanych producentów mają doskonałe parametry, ale także solidną i bezpieczną konstrukcję. Markowe modele nie muszą być droższe od mniej znanych producentów, lecz z pewnością gwarantują wyższą jakość. Warto sprawdzić dostępne w sieci testy wyciągarek różnych firm. Urządzenie powinno być objęte gwarancją i posiadać dołączoną instrukcję konserwacji. Zależy od niej zarówno bezpieczeństwo użytkowania, jak i żywotność sprzętu. Więcej na ten temat mówi artykuł pt.: „ ”.

Wyciągarki samochodowe często pracują w ekstremalnych warunkach, takich jak błoto, śnieg, czy deszcz. Korzystają z nich nie tylko zwykli kierowcy, a także profesjonaliści. Decydując się na zakup urządzenia, należy dobrać jego parametry do swoich potrzeb.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.