Złomowanie aut – jak pozbyć się samochodu?

30 października 2019

Posiadasz samochód, który jest uszkodzony, niesprawny lub stary? Koszty jego naprawy i użytkowania są zdecydowanie zbyt wysokie? Jeśli nie masz możliwości sprzedaży, postaw na złomowanie samochodu! To zdecydowanie łatwa i prosta transakcja, dzięki której pozbędziesz się w prawidłowy i legalny sposób swojego pojazdu.

Na czym polega złomowanie samochodów?

Samochód, który nie nadaje się już do jazdy, a jego naprawa i utrzymanie staje się nieopłacalne, warto oddać do stacji demontażu lub zbierania auta. Na początku jednak upewnij się, że punkty złomowania są legalne. Dlatego warto szukać odpowiednich firm, np. złomowanie aut Warszawa, aby być pewnym, że wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo.

Udając się do stacji demontażu, weź ze sobą dokument tożsamości, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Do jego złomowania należy posiadać również numer VIN. Stacja demontażu nie pobiera od nas żadnych opłat za złomowania. Istnieje jednak wyjątek. Jeśli samochód będzie niekompletny, a jego masa będzie mniejsza niż 90% masy nowego samochodu, to punkt złomowania lub kasacji może pobrać od nas opłaty za brakujące kilogramy. Nie są to jednak duże stawki, a więc nie należy się martwić wysoki kosztami.

Kiedy można wyrejestrować samochód?

Samochód może zostać wyrejestrowany na wniosek właściciela, w przypadku:

 • kradzieży auta,
 • przekazania pojazdu do stacji demontażu lub punktu zbierania samochodów,
 • wywozu auta z kraju (gdy został zarejestrowany lub zbyty za granicą),
 • zniszczenia samochodu za granicą,
 • przekazania niekompletnego auta do stacji demontażu lub punktu zbierania samochodów.

Najczęstszym jednak sposobem, aby pozbyć się własnego samochodu, jest jego złomowanie. Zazwyczaj nie chcemy lub nie możemy sprzedać pojazdu, ponieważ jest niesprawny, uszkodzony lub stary. Idealną opcją jest właśnie złomowanie.

Jak wyrejestrować samochód?

W celu wyrejestrowania samochodu należy udać się do urzędu do Wydziału Komunikacji i złożyć tam stosowne dokumenty, tj.:

 • wniosek ze stacji demontażu lub zbieraniu pojazdu o jego zezłomowaniu,
 • dokument tożsamości, a w przypadku firm – odpis KRS, numer REGON, NIP lub zaświadczenie od Ewidencji Działalności Gospodarczej,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (o ile była wydana),
 • dowód zapłaty skarbowej za wydanie decyzji.

Dodatkowo należy dołączyć stosowne dokumenty, jeśli wyrejestrowanie było przyczyną wyżej wymienionych sytuacji:

 • utylizacja auta – zaświadczenie o przekazaniu pojazdu do stacji demontażu,
 • kradzież – oświadczenie przez Policję potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu,
 • wywóz samochodu za granicę – dokument potwierdzający zbycie pojazdu lub dokumenty potwierdzający wyrejestrowania auta za granicą,
 • zniszczenie auta za granicą – dokument potwierdzający kasację (oraz tablice rejestracyjne).

Złomowanie aut – o czym warto pamiętać?

Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Następnie zostaje wydane odpowiednie zaświadczenie, które potwierdza zezłomowanie auta. Jedynie wystarczy już wtedy udać się do urzędu, celem wyrejestrowania – mamy na to 30 dni od dnia wystawienia zaświadczenia. Ponadto pamiętaj, aby dokument zanieść do ubezpieczyciela OC, aby móc odzyskać część składki.

źródło zdjęcia: freepik.com

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.