Jak skutecznie czyścić podłogi w garażu?

1 października 2019

Umycie każdej podłogi to zawsze duże wyzwanie. Jak to zrobić, by nie zostały smugi i znikły wszystkie plamy i zabrudzenia? Nie zawsze jest to proste, ale odpowiedni dobór sprzętu i środków czyszczących pozwoli na pokonanie trudności.

Profesjonalny sprzęt i środki czystości

Powszechnym przekonaniem jest, że w sklepach z chemią gospodarczą i drobnym sprzętem czyszczącym znajdziemy właściwe wszystko, co jest potrzebne do mycia podłóg. W zasadzie jest to prawda, ale pod warunkiem, że kupujemy produkty sprawdzonych firm i przeznaczone do mycia konkretnego rodzaju podłogi. Przy czym nie do wszystkich typów powłok są dostępne, np. do bardzo modnego ostatnio podłóg z betonu architektonicznego.

Czasami zastanawiamy się, dlaczego posadzki w galeriach handlowych, dużych biurowcach ciągle wyglądają jak nowe, mimo ogromnej ilości klientów. Odpowiedź jest prosta. To efekt używania profesjonalnych środków i sprzętu do mycia podłóg. Ich zaletą jest przede wszystkim skuteczność, duża wydajność (najczęściej koncentraty), dedykowane są do konkretnych powłok. Dotyczy to także mopów lub maszyn do mycia podłogi. Profesjonalny mop to przede wszystkim mop samo wyciskający się, wykonany z materiału, który nie zostawia kłaczków.

Podłoga w garażu stanowi nie lada wyzwanie

Najczęściej wykończenie podłogi w garażu traktowane są po macoszemu i wykańczane tylko wylewką betonową. To rozwiązanie tanie w momencie inwestycji, ale droższe w eksploatacji i utrzymaniu w czystości. Najczęściej spłukiwany jest wodą, ale to nie usunie tłustych plam. Nieskuteczne może okazać się także zastosowanie środków chemicznych i myjki parowej. Wylewka betonowa ze względu na swoją strukturę i kruszenie betonu jest trudna do utrzymania w czystości

Lepszym rozwiązaniem jest pokrycie podłogi w garażu żywicą epoksydową lub poliuretanową. Mały garaż domowy można wykończyć płytkami, które zostały z podłogi w kuchni lub łazience, wtedy jej mycie będzie bardzo proste.

Garaż narażony jest na wiele zabrudzeń, jedne z nich są łatwe do usunięcia, inne znacznie trudniejsze.

Do tych pierwszych należą:

• kurz,
• piasek,
• sól drogową,
• błoto.

Do tych trudniejszych trzeba zaliczyć:

• plamy oleju,
• plamy po innych płynach eksploatacyjnych,
• sadza (powstaje z oparów paliwa).

Każde z tych zanieczyszczeń wymaga innej metody i środków. Kurz i piasek usuwamy za pomocą miotły lub odkurzacza, ten drugi jest bardziej efektywny. Każda podłoga przed myciem musi być dokładnie oczyszczona z pyłów, w przeciwnym wypadku pozostaną brzydkie plamy brudu.

Trudniejsza sprawa jest w przypadku plam pochodzenia chemicznego. Mogą go usunąć tylko specjalistyczne środki czyszczące o silnym działaniu. Na pewno nie zda egzaminu także mop. Najlepiej zastosować do tego celu maszyny do mycia podłóg. Do domowego zastosowania można wybrać niewielką maszynę myjącą lub szorowarkę, które znajdą zastosowanie także do mycia podłóg i czyszczenia dywanów w domu.

maszyny myjące

Do mycia podłóg wielkopowierzchniowych trzeba zastosować maszyny o większej mocy i większych możliwościach. Ułatwieniem pracy mogą być maszyny czyszczące samojezdne, które całą pracę wykonują samodzielnie. Praca operatora ogranicza się do zaaplikowania odpowiednich środków czyszczących, kierowania maszyną i zachowania środków bezpieczeństwa.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.