Rejestracja samochodu z Kanady [PORADNIK]

3 marca 2019

Sprowadzanie samochodów z Kanady zyskuje na popularności. Nie może ten fakt dziwić. Proces ten, jeżeli będzie odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony, może stanowić okazję do dużego zysku. Należy jednak liczyć się z faktem, że trzeba będzie przeprowadzić wiele formalności.

Wśród nich należy wymienić zarówno transport pojazdu, jak i szereg formalności związanych z wprowadzeniem auta na polski rynek. Rejestracja samochodu z Kanady to proces wieloetapowy. Sprawdźmy, jak przebiega.

Jak krok po kroku zarejestrować auto z Kanady w Polsce?

Rejestracja samochodu z Kanady to proces złożony, który wymaga aktywności na wielu polach. Żeby móc go rozpocząć, należy wcześniej spełnić kilka ważnych warunków.

Pierwszy związany jest już logistyką transportową. Z niej bowiem wynika konieczność uiszczenia tzw. opłat importowych.

Wśród nich należy wyróżnić trzy rodzaje płatności:

  • Cło
  • Akcyza
  • Podatek VAT

Cło – jest to opłata związana z przywiezieniem produktu do kraju z zagranicy. Zadaniem tej opłaty jest wpływ do budżetu państwa oraz ochrona rynku wewnętrznego. Cło na samochody z Kanady wynosi 10%.

Akcyza – rodzaj podatku o charakterze restrykcyjnym, którego zadaniem jest ograniczenie procederu. Akcyza może mieć jedną z dwóch obowiązujących stawek. W przypadku importu pojazdu o pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych, stawka akcyzy wyniesie 3,1% wartości sprowadzanego samochodu. Auta o bardziej pojemnym silnikiem obłożone są akcyzą 18,1% ich wartości.

Podatek VAT – to właśnie ten koszt wiąże się ściśle z odpowiednią logistyką transportową. Jego wysokość będzie bowiem zależna od portu, jaki zostanie wybrany. Odprawa w Polsce (port w Gdynii) wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 23% wartości pojazdu. O wiele bardziej korzystnie będzie skorzystać z portu w Niemczech, gdzie podatek VAT wynosi 18% wartości auta.

Uiszczenie tych opłat dopiero otwiera drogę do możliwości rozpoczęcia rejestracji.

Dostosowanie pojazdu do warunków europejskich

Kolejnym krokiem będzie przystosowanie samochodu do warunków prawa europejskiego.

W przypadku kanadyjskich samochodów proces ten jest o wiele łatwiejszy niż ten, który dotyka auta z USA. W zdecydowanej większości przypadków, ogranicza się on jedynie do zamontowania tylnego światła przeciwmgłowego, które należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu w prawie europejskim.

światła przeciwmgłowe

Jeżeli w importowanym pojeździe światło takie jest zamontowane, prace modyfikacyjne nie będą potrzebne. Kolejnym krokiem będzie skompletowanie dokumentacji.

Ostatnim krokiem będzie wizyta we właściwym urzędzie komunikacyjnym.

Jakie dokumenty do rejestracji auta z Kanady?

Zanim udamy się do urzędu, musimy przygotować pełną dokumentację, bez której rejestracja pojazdu nie będzie możliwa. W pierwszej kolejności przygotujmy dokumenty importowe potwierdzające uiszczenie opłaty akcyzowej, cła i podatku VAT.

W drugiej kolejności, musimy przygotować wszystkie dokumenty pojazdu. Chodzi o to, by zadbać o ich przetłumaczenie na język polski.

Zgodnie z prawem, może tego dokonać jedynie tłumacz przysięgły.

Trzeci etap kompletowania dokumentacji to pismo z właściwej stacji technicznej, która potwierdzi ewentualne wprowadzenie koniecznych poprawek konstrukcji pojazdu oraz jego odpowiedni stan techniczny, który umożliwia dopuszczenie pojazdu do ruchu.

Podczas rejestracji potrzebne będą także następujące dokumenty: dowód własności pojazdu i obecny dowód rejestracyjny. To już wszystkie dokumenty.

Teraz należy udać się do wydziału komunikacji, uiścić opłatę rejestracyjną (wynoszącą ok. 230 zł) i wypełnić odpowiedni druk. Nie zapominajmy o zabraniu ze sobą tablic rejestracyjnych sprowadzonego pojazdu.

Nabywca ma 30 dni na dokonanie rejestracji sprowadzonego samochodu. Obowiązuje tu zatem taki sam okres, jak w przypadku samochodów nabywanych z rynku polskiego.

Zobacz poradnik – rejestracja auta z USA w Polsce.

17 votes, average: 3,65 out of 517 votes, average: 3,65 out of 517 votes, average: 3,65 out of 517 votes, average: 3,65 out of 517 votes, average: 3,65 out of 5 (17 opinie, średnia opinia: 3,65 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.