Rejestracja auta z USA w Polsce krok po kroku [PORADNIK]

27 sierpnia 2018

Sprowadzanie samochodów z zagranicy jest w Polsce dość powszechne od wielu lat. O ile jednak eksploracja europejskiego rynku motoryzacyjnego w poszukiwaniu wymarzonego pojazdu wydaje się zupełnie naturalna, to zakup samochodu w USA może brzmieć dość ekscentrycznie. Tymczasem, sprowadzanie pojazdów amerykańskich stało się w ostatnich latach również popularne, a co ważniejsze, może być opłacalne mimo wielu dodatkowych opłat, jakie poniesiemy przy dopełnianiu procedur. Sprowadzenie auta to jedno, co jednak zrobić, kiedy już do nas dojedzie? Sprawdzamy, jak przebiega rejestracja auta z USA krok po kroku.

Sprowadzanie auta z USA

Kupowanie i sprowadzanie pojazdów z Ameryki do Polski miało miejsce już w latach dziewięćdziesiątych. Dla wielu miłośników motoryzacji, rynek amerykański oferował prawdziwe perełki, których nie dało się kupić na giełdach europejskich.

Posiadanie niezwykle rzadkich samochodów stawało się wręcz wyzwaniem koniecznym do spełnienia przez każdego fana wyjątkowych pojazdów. Chodziło wtedy głównie o amerykańskie klasyki, które zachwycały oryginalną linią, estetycznym designem.

Rzadkość takich aut sprawiała, że ich posiadacz stawał się wyjątkowym kolekcjonerem, który zyskiwał prestiż. Jazda takim samochodem po polskich drogach po prostu budziła podziw.

samochody zabytkowe usa

Kiedy minął rok 1999, nastąpił znaczący wzrost sprowadzanych samochodów amerykańskich. Tym razem jednak, nie tylko o wyjątkowość klasyków chodziło. Polacy zaczęli sprowadzać także pojazdy, które były dostępne w Polsce.

Dlaczego tak się stało? Szybko stało się jasne, że ceny takich pojazdów za wielką wodą są wyjątkowo atrakcyjne, a ich kupno może stać się olbrzymią okazją finansową. Nabywca musi jednak liczyć się z dużą ilości formalności, jakich będzie musiał dopełnić zarówno podczas sprowadzania samochodu, jak i jego rejestracji w Polsce.

Zanim udamy się do urzędu…

Niektórym mogłoby się wydawać, że rejestracja z USA nie będzie różniła się od tej, którą przeprowadzamy w przypadku samochodu kupionego na polskim gruncie. Tymczasem, są to zupełnie inne procesy.

Rejestracja samochodu z Ameryki z Polsce wymaga dopełnienia znacznie większej ilości formalności i procedur. Nabywca musi przygotować się, że będzie musiał poświęcić na to znacznie więcej czasu niż w przypadku auta z rynku europejskiego. Zanim bowiem uda się do właściwego dla siebie urzędu komunikacyjnego, będzie musiał wykonać inne kroki.

Na wstępie, uiść opłaty

pieniadze

Zanim proces przeprowadzenia rejestracji pojazdu sprowadzonego z USA będzie mógł zostać rozpoczęty, nabywca musi dopełnić formalności związanych z importem samochodu. Chodzi tu przede wszystkim o dokonanie wszystkich niezbędnych opłat, z których najważniejszych to cło i akcyza oraz podatek VAT.

Zanim zatem nabywca uda się do wydziału komunikacji, będzie musiał odwiedzić urząd celny. Dopiero dysponowanie potwierdzeniem dokonania tych opłat będzie otwierało drogę do możliwości zarejestrowania pojazdu.

Jednak to nie zamyka listy obowiązków, które czekać będą nabywcę auta przed wizytą w udziale komunikacyjnym.

Dokumentacja musi być czytelna i zrozumiała

Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać przed procesem rejestracji pojazdu, jest przetłumaczenie wszelkich dokumentów związanych z samochodem, jak np. karta pojazdu itp.

W tym celu, należy udać się do tłumacza przysięgłego. Jedynie tłumaczenie wykonane przez taki organ, który posiada właściwą licencję, będzie czyniło dokumenty wiarygodnymi i ważnymi.

Dostosuj pojazd

Kolejnym ważnym krokiem, jaki należy wykonać przed wizytą w urzędzie komunikacyjnym jest dostosowanie pojazdu do warunków i wymogów prawa drogowego panującego na terenie Polski.

Wiele pojazdów pochodzących z rynku amerykańskiego posiada rozwiązania technologiczne, które kłócą się z przyjętymi w Europie standardami. Chodzi tu o wymogi techniczne pojazdu, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy.

Wiele aut wymaga przeróbek i drobnych adaptacji. Konieczna zatem będzie wizyta w autoryzowanym punkcie badań technicznych, sprawdzenie stanu pojazdu, jego adekwatności z wymogami bezpieczeństwa oraz ewentualne wykonanie prac adaptacyjnych.

Na pewno, modyfikacji będzie potrzebowało oświetlenie, które musi zostać wymienione na te, posiadające homologację UE.

W amerykańskich pojazdach stosuje się inny rozkład świateł. Dla przykładu, lampy pozycyjne mają kolor żółty i pełnią funkcję kierunkowskazów. Właśnie takie aspekty będą wymagały modyfikacji.

lampy , reflektory samochodowe

Konieczne będzie także sprawdzenie emisyjności spalin. Rynek amerykański cechują zupełnie inne normy, niż te, które panują na terenie państw członkowskich UE.

Może okazać się, że auto, które w Ameryce było zarejestrowane jako niskoemisyjne, nie otrzyma zezwolenia na jazdę po europejskich drogach. Być może ten parametr również będzie podlegał technicznym modyfikacjom pojazdu.

Upragniona wizyta w urzędzie komunikacji

Kiedy nabywca przejdzie już przez wszystkie etapy czynności przedrejestracyjnych, może wreszcie udać się do właściwego urzędu komunikacyjnego celem dokonania rejestracji pojazdu i uzyskania tablic rejestracyjnych.

Żeby móc osiągnąć ten cel, należy dysponować ze sobą:

  • dowodem, który potwierdza przeprowadzenie przywozowej odprawy celnej
  • dokumentem potwierdzającym tytuł własności pojazdu
  • amerykańskimi tablicami rejestracyjnymi
  • protokołem z badań technicznych potwierdzającym pozytywny wynik i dopuszczenia auta do jazdy
  • oryginałem faktury zakupu
  • dowodem osobistym lub paszportem
  • opłaceniem stosownego podatku
  • odpowiednio przetłumaczoną dokumentacją pojazdu.

Terminy

Tak, jak w przypadku zakupu auta na rynku polskim, nabywcę pojazdu z Ameryki obowiązują konkretne terminy na dopełnienie formalności. 14 dni od sprowadzenia auta to termin, w którym nabywca musi złożyć deklarację w urzędzie celnym, a 30 dni ma czasu na opłacenie akcyzy.

Termin, w jakim auto musi zostać zarejestrowane to 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu na teren Polski. Sam proces rejestracji pojazdu sprowadzonego z USA do Polski to koszt ok. 260 zł.

Jeżeli brakuje Ci czasu wszystkie niezbędne formalności możesz zlecić dla firm zajmujących się kompleksowym sprowadzeniem samochodów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Liderem na polskim rynku jest firma USA Import i to właśnie dla niej możesz powierzyć obowiązki związane z rejestracją i przewiezieniem pojazdu do Polski.

 

36 votes, average: 3,69 out of 536 votes, average: 3,69 out of 536 votes, average: 3,69 out of 536 votes, average: 3,69 out of 536 votes, average: 3,69 out of 5 (36 opinie, średnia opinia: 3,69 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.