Koszt sprowadzenia auta z Kanady – płać mniej, oszczędzaj więcej!

30 marca 2019

Import samochodu z Kanady to coraz częstsze zjawisko. Obecnie, jest to niemal tak samo popularny proces, jak sprowadzanie aut z USA. Odpowiednio zaplanowany, przemyślany i zorganizowany import może stanowić wyjątkowo opłacalną okazję. Ceny pojazdów na kanadyjskim rynku są atrakcyjne.

Co prawda, sprowadzenie auta zza wielkiej wody to nie tylko koszt związany z wartością samochodu, ale także liczne opłaty dodatkowe. Jednak nawet po ich uwzględnieniu, inwestycja wciąż może być opłacalna. Sprawdźmy, co wpływa na ostateczny koszt sprowadzenia auta z Kanady i czy można zmniejszyć opłaty? Płać mniej pieniędzy, oszczędzaj więcej – jak tego dokonać w kontekście optymalizacji wszystkich kosztów importu? Sprawdzamy!

Wartość pojazdu

Oczywiście, podstawowy koszt jaki przyjdzie ponieść to wartość pojazdu. Jest to najbardziej atrakcyjny punkt przedsięwzięcia. Dobre warunki ekonomiczne panujące w Kanadzie, sprawiają, że wtórny rynek motoryzacyjny charakteryzuje się wyjątkowo niskimi cenami.

Właściciele dosyć często zmieniają pojazdy, a swoje stare chcą jak najszybciej sprzedać. Z tego powodu właśnie, wartość pojazdu stanowią opłacalną okazję. Trzeba jednak się liczyć z koniecznością poniesienia innych opłat.

Opłaty związane z zakupem

Pierwsza dodatkowa opłata jaką przyjdzie nam ponieść związana jest z zakupem. Zazwyczaj dokonuje się go za pomocą internetowych serwisów aukcyjnych lub domów aukcyjnych. Zobacz poradnik: auta z Kanady – jakie aukcje wybrać?

W takim przypadku, trzeba będzie zapłacić prowizję na rzecz tych podmiotów. Stawki bywają zróżnicowane, a rozpiętość cenowa jest szeroka. Zazwyczaj, nie jest to jednak wysoka kwota.

Prowizję przyjdzie nam również zapłacić na rzecz banku, za wykonanie przelewu do banku kanadyjskiego. Tutaj stawki również bywają różne i zależne są od konkretnej umowy bankowej. W większości przypadków nie przekraczają jednak kwoty stu złotych.

Transport samochodu kanadyjskiego

Bardziej poważne opłaty pojawią się przy organizowaniu transportu auta z Kanady do Polski. To proces wieloetapowy i wymagający sprawnego zarządzania.

Pierwszą częścią transportu jest przewiezienie zakupionego pojazdu z miejsca, w którym się znajduje do kanadyjskiego portu. Ceny są bardzo rozbieżne i przede wszystkim zależą od odległości jaką należy pokonać. Trzeba tu uwzględnić przedział cenowy między 100 – 1200 dolarów.

Kolejny etap to transport statkiem w kontenerowcu. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 500 – 1000 dolarów.

kontenerowiec

Ostatni etap transportu to droga kołowa, z portu europejskiego lub polskiego, do miejsca docelowego wskazanego przez nabywcę. Tutaj ceny bywają bardzo zróżnicowane i ciężko określić przedział. Koszty zależne są od warunków, jakie oferują poszczególne spedycje, zarówno europejskie, jak i polskie. Firm tego typu na rynku jest niezliczona ilość.

Opłaty importowe

Kolejnym ważnym kosztem są opłaty importowe. Pierwszą opłatą jest akcyza. Jej wysokość zależna jest od pojemności silnika. Auta z mniejszą jednostką napędową, której pojemność nie przekracza wartości 2000 cm sześciennych, obłożone są podatkiem akcyzowym o wartości 3,1% wartości samochodu.

Pojazdy z silniejszą jednostką to koszt 18,6% wartości zakupionego auta. Cło wynosi 10% wartości. Pozostaje jeszcze podatek vat. Rozliczanie tej opłaty w Polsce wiąże się z uiszczeniem dwudziestu trzech procent wartości pojazdu.

Dokumentacja

Opłaty będą wiązały się także z załatwieniem formalności związanych z obiegiem dokumentacji. Chodzi tu o dostarczenie papierów dotyczących pojazdu do portu w Kanadzie, a następnie ich wysyłce do portu w Europie. Będą one niezbędne przy odprawie celnej.

Kolejny wydatek to przetłumaczenie dokumentacji już w Polsce. Może to wykonać jedynie tłumacz przysięgły, któremu będziemy musieli zapłacić za wykonanie zlecenia. Może to być koszt 100-200 zł. Przetłumaczona dokumentacja pojazdu będzie niezbędna przy procesie jego rejestracji. Zobacz poradnik: rejestracja samochodu z Kanady.

Możliwości optymalizacji kosztów

Istnieje kilka możliwości na znaczne zmniejszenie wydatków. Po pierwsze, warto organizować transport z wyładunkiem w porcie niemieckim. Tamtejsze prawo przewiduje bowiem mniejszą stawkę podatku VAT. W przeciwieństwie do rozliczania tej opłaty w Polsce, w niemieckim porcie zapłacimy nie 23% wartości pojazdu, a 19%.

bremervahen

To znacząca obniżka wydatków. Dobrym posunięciem jest skorzystanie z usług firmy pośredniczącej. To nie tylko wygoda, ale także możliwość zoptymalizowania kosztów. Przedsiębiorstwa takie funkcjonują od lat.

Doświadczenie zaowocowało siatką kontaktów, która znacznie usprawnia całą logistykę, a także możliwościami uzyskania niższych kwot np. za transport ze względu na stałą współpracę. Klient indywidualny na pewno nie uzyska tak korzystnych stawek.

Zobacz firmy sprowadzające auta z Kanady.

Podobny poradnik – koszty sprowadzenia auta z USA.

10 votes, average: 4,40 out of 510 votes, average: 4,40 out of 510 votes, average: 4,40 out of 510 votes, average: 4,40 out of 510 votes, average: 4,40 out of 5 (10 opinie, średnia opinia: 4,40 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.