Import samochodu z USA a optymalizacja VAT

31 października 2018

Amerykański wtórny rynek motoryzacyjny stwarza wiele możliwości na korzystne sprowadzenie pojazdu. Ceny używanych pojazdów są rzeczywiście atrakcyjne, a dostępne modele samochodów urzekają oryginalnością, rzadkością i typowo amerykańskim pięknem. Kupując auto za wielką wodą, musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi opłatami. Duże koszty będą wiązały się z rozbudowanym procesem transportowym. Oprócz tego, nabywca będzie zobowiązany do zapłacenia za cło i akcyzę, a także podatek VAT. Ta ostatnia opłata może mieć rozmaite stawki. Sprawdźmy jak wygląda import samochodu z USA a VAT.

Jaki VAT od auta sprowadzonego z USA?

Stawka podatku VAT, jaki przyjdzie nam zapłacić za samochód sprowadzony z USA, może być różna. Jest ona zależna głównie od miejsca, w którym zechcemy ją rozliczyć. Standardowa stawka podatku VAT rozliczanego w Polsce wynosi 23%.

Mimo, że samochody transportowane są drogą morską do portów znajdujących się w innych krajach, podatek ten można w ramach ustawy o wewnątrzwspólnotowym rozliczaniu, uiścić w kraju.

Najbardziej dogodną i opłacalną formą odprowadzenia podatku VAT, będzie wybór dopełnienia tej formalności jeszcze w Niemczech.

Dlaczego?

Ze względu na mniejszą stawkę procentową, jaka obowiązuje w tamtejszych portach. Płacąc podatek VAT w Niemczech, stawka wyniesie 19% wartości pojazdu. W przypadku samochodu o znacznej wartości, może to być naprawdę odczuwalna oszczędność.

Czy wysokość VAT zależy od wieku pojazdu importowanego ze Stanów?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć „i tak i nie”. Z jednej strony bowiem, wiek pojazdu w większości przypadków nie ma znaczenia w kontekście wysokości stawki VAT, jaką przyjedzie nam zapłacić za pojazd sprowadzony z USA. Stawki są standardowe i obowiązują wobec wszystkich aut.

Istnieje jednak pewna sytuacja, w której stawka podatku VAT może być zmniejszona i rzeczywiście jest związana z wiekiem pojazdu.

W przypadku samochodów określanych mianem zabytkowych lub klasyków, stawka podatku vat wyniesie 9%.

Jest to zatem pułap o ponad połowę mniejszy.

Które auta zatem mogą podlegać pod ten przywilej?

To samochody, które liczą co najmniej 30 lat.

W pewnym sensie zatem wiek ma wpływ na stawkę podatku VAT, jednak dotyczy to tylko starych samochodów. W przypadku aut młodszych jak trzydzieści lat, wiek nie odgrywa żadnej roli.

19% podatku VAT wyniesie stawka zarówno w przypadku auta dwuletniego, jak i dwudziestu dwu letniego.

Czy koszty VAT zależą od stanu technicznego pojazdu sprowadzanego z Ameryki?

Dużo kontrowersji budzi także sytuacja dotycząca stanu technicznego sprowadzanych pojazdów. Wielu nabywców wychodzi z przekonania, że auto uszkodzone lub w gorszym stanie, którego wartość z tej racji jest znacznie zaniżona, będzie obłożona mniejszą stawką podatku.

Jest to jednak błędne myślenie, które nie ma przełożenia na rzeczywistość. Stan pojazdu nie ma najmniejszego wpływu na wysokość podatku, jaki przyjdzie nam zapłacić.

Bez względu na to, czy sprowadzamy w pełni sprawny samochód, czy pojazd powypadkowy, wysokość stawki podatku VAT w obydwu przypadkach wyniesie 19%.

Samochód na mienie przesiedleńcze z USA a VAT

Niektóre sytuacje umożliwiają znaczne uszczuplenie niektórych opłat, w tym również wysokości należnego podatku VAT. Istnieje możliwość sprowadzenia pojazdu ze Stanów Zjednoczonych na zasadzie tzw. mienia przesiedleńczego.

Jest to sytuacja prawna, która zwalnia import pojazdu z konieczności uiszczenia opłaty akcyzowej oraz cła. Korzyść odczuwalna jest również w przypadku wysokości stawki podatku VAT.

Co prawda, mienie przesiedleńcze nie znosi całkowicie tej opłaty, tak jak cła lub akcyzy ale zmniejsza jej wysokość.

Podatek VAT w przypadku mienia przesiedleńczego wynosi 9%.

Nie każdy może jednak z tej opcji skorzystać. Jest to sytuacja prawna, która przysługuje osobom, które co najmniej rok legalnie przebywały w USA i co najmniej przez pół roku użytkowały dany pojazd, który zamierzają przesiedlić w ramach przeprowadzki, powrotu do kraju.

Pojazd taki przeznaczony jest jednak do własnego użytku, co oznacza, że nie ma możliwości szybkiej jego sprzedaży po powrocie do kraju.

Czy istnieją sposoby na optymalizację VAT na pojazd importowany z USA?

Najbardziej powszechne przypadki obniżenia stawki podatku VAT to zakup samochodu zabytkowego, czyli liczącego co najmniej trzydzieści lat oraz mienienie przesiedleńcze.

W obydwu przypadkach wysokość podatku zostanie zmniejszona do stawki 9%. Istnieje jeszcze jednak sposób na optymalizację kosztów związanych z podatkiem VAT.

Nie jest on jednak przeznaczony dla wszystkich. Przysługuje bowiem czeskiej firmie działającej w Polsce. Prawo umożliwia swobodne zakładanie przedsiębiorstwa w Czechach przez Polaków. W takiej sytuacji, właściciel czeskiej firmy może zarejestrować auto sprowadzone z USA w Czechach.

Taki przypadek zezwala na odzyskanie 100% zapłaconego podatku VAT. Mowa tu o Czechach, bo to najczęściej spotykana sytuacja. Furtka ta pozwala jednak na rejestrację firmy w każdym państwie Unii. Zwrot całej kwoty VAT to szansa na poczynienie dużych oszczędności.

4 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 54 votes, average: 4,00 out of 5 (4 opinie, średnia opinia: 4,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.