Ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce

31 października 2018

O tym, że sprowadzanie samochodu ze Stanów Zjednoczonych może być opłacalne, mimo, że jest obłożone szeregiem dodatkowych opłat, słyszy się coraz częściej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, ile procesów należy przeprowadzić już w Polsce, by móc zarejestrować auto i wyruszyć nim na drogi.

Obok samych procesów związanych ze ściąganiem pojazdu, jak transport czy czynności i opłaty importowe (podatek VAT, akcyza, cło), będziemy musieli załatwić szereg spraw już na terenie naszego kraju. Jednym z kluczowych aspektów jest ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce. Sprawdźmy jak przebiega, na jakie napotyka problemy i co należy zrobić, by je uzyskać.

Zanim ubezpieczymy pojazd

Ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce musi poprzedzić kilka ważnych czynności. Zanim udamy się do firmy świadczącej usługi z zakresu ubezpieczenia, musimy odpowiednio przygotować pojazd.

Pierwszym krokiem będzie przetłumaczenie dokumentacji samochodu. Możemy tego dokonać jedynie u tłumacza przysięgłego.

tłumacz

Następnym ważnym etapem będzie przystosowanie samochodu do wymogów drogowych panujących na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. To przede wszystkim adaptacja pojazdu pod względem technicznym. Zdecydowana większość pojazdów wymaga zmiany układu wydechowego.

Praktycznie wszystkie amerykańskie samochody będą musiały przejść modyfikację oświetlenia.

W USA zupełnie inaczej produkuje się samochody. Tamtejsze auta posiadają inny kolor lamp mijania, które jednocześnie pełnią funkcję kierunkowskazów, co w ramach europejskich przepisów jest niedozwolone. Bardzo często amerykańskie auta, nawet te, które kwalifikowane są w tamtejszych warunkach jako ekologiczne i ekonomiczne, w europejskich warunkach okażą się wykazywać zbyt wielką emisję spalin.

Nasze prawo jest bowiem bardziej restrykcyjne pod tym względem. Kiedy będziemy już dysponowali przetłumaczoną dokumentacją samochodu, potwierdzeniami wniesienia opłat za cło, akcyzępodatek VAT oraz dokumentem potwierdzającym wykonanie niezbędnych prac modyfikacyjnych oraz dopuszczeniu auta do ruchu, możemy zająć się załatwianiem ubezpieczenia.

Jak wygląda sytuacja z OC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie od tzw. odpowiedzialności cywilnej, które musi mieć wykupiony każdy pojazd. Bez tego świadczenia, rejestracja samochodu jest niemożliwa. Wielu nabywców zastanawia się jak wygląda sytuacja wykupienia ubezpieczenia OC na samochód ściągany z USA.

O tym, że wykupienie świadczenia musi poprzedzić kilka czynności, już wspomnieliśmy. A co dalej, kiedy spełniliśmy już wszystkie wymogi?

Na wstępie trzeba wyraźnie zaznaczyć, że z wykupieniem polisy OC nie ma żadnych problemów. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe bez trudu zaoferuje propozycję świadczenia.

Kontrowersje budzi sytuacja związana z wysokościami stawek za polisę. Nabywcy wciąż wyrażają obawy przed wyjątkowo wysokimi kosztami związanymi z utrzymaniem amerykańskich pojazdów pod względem ubezpieczenia OC. Okazuje się jednak, że dylemat ten jest nieuzasadniony. Na początku boomu na sprowadzanie aut z Ameryki, rynek ubezpieczeń wyglądał rzeczywiście inaczej niż dziś.

Ubezpieczyciele z dystansem podchodzili do amerykańskich samochodów. Tłumaczyli to kłopotami z częściami zamiennymi. Wysokie stawki były podyktowane również zapewne obawą przed czymś nowym.

Kiedy jednak sprowadzanie aut z Ameryki stało się bardzo popularne, sytuacja przestałą być egzotyczna, a sprawa ze stawkami się unormowała. Dzisiaj wykupienie polisy OC dla samochodu sprowadzonego z Ameryki nie jest żadnym problemem, a stawki nie będą odbiegały od tych, które towarzystwa proponują innym pojazdom.

Co z polisą AC?

O ile wykupienie polisy OC nie stanowi problemu, na pewne niedogodności możemy natknąć się, kiedy będziemy chcieli dodatkowo kupić ubezpieczenia AC, czyli auto-casco – ubezpieczenie pojazdu od zdarzeń losowych.

Z czym problemy te są związane?

To przede wszystkim ocena wartości pojazdu. O ile nie stanowi to większego problemu w przypadku samochodów nieuszkodzonych, to przysłowiowe schody pojawiają się, kiedy sprowadzamy auto, które brało w wypadku.

Oczywistym jest fakt, że uszkodzenia zaniżają naturalną wartość rynkową. Kontrowersje stanowi jednak naprawa, która usuwa usterki i doprowadza pojazd do stanu dopuszczonego do ruchu. Towarzystwa jednak wykorzystują fakt wcześniejszej szkody, orzekając, że auto wypadkowe nigdy nie odzyska swojej wartości rynkowej sprzed zderzenia.

Fakt ten wywołuje kontrowersje, gdyż kwestia jest sporna. Z jednej strony, awarie, które zaniżały wartość zostały usunięte, z drugiej jednak auto naprawiane nigdy nie będzie już bezwypadkowe. Orzeczenia sądowe w tej kwestii bywają różne.

Zdarzają się sytuacje, kiedy racja zostanie przyznana klientowi i wartość pojazdu zostaje podwyższona do tej z momentu przed wypadkiem, innym razem sąd orzeka na korzyść ubezpieczyciela. Sprowadzając zatem auto z USA, które brało udział w wypadku, musimy mieć na uwadze, że chcąc skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia od zdarzeń losowych, możemy napotkać na znacznie zawyżone stawki.

6 votes, average: 3,50 out of 56 votes, average: 3,50 out of 56 votes, average: 3,50 out of 56 votes, average: 3,50 out of 56 votes, average: 3,50 out of 5 (6 opinie, średnia opinia: 3,50 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

1 komentarz - Ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce

  1. Mój samochód – Ford Crown Victoria chce ubezpieczyć tylko jeden ubezpieczyciel…i to niezbyt chętnie. Tak więc zawarta w artykule teza, że nie ma problemów z ubezpieczeniem OC jest nieco przesadzona….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.