Jakie cło na samochody z USA?

30 października 2018

Samochody z USA cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na import pojazdów z Stanów Zjednoczonych Ameryki, jednak wciąż wielką niepewność wzbudzają opłaty celne. Niepewność wzbudzają przede wszystkim ukryte koszty, które mogą znacząco zwiększyć koszt zakupu wybranego pojazdu. Jakie cło na samochody z USA aktualnie obowiązuje? Wszystko opisano poniżej.

Czym jest cło?

Cło jest opłatą, która pobierana jest podczas sprowadzania pojazdów (i nie tylko) z krajów położonych poza Unią Europejską. Jest ona płacona jednorazowo w momencie, gdy samochód przekracza granicę UE. Ochrona celna zabezpiecza wymianę handlową.

Dba o to, aby importowane towary były legalne, a transakcje spełniały określone standardy. Wysokość cła jest uzależniona od obowiązujących przepisów. Jest to określony procent wartości pojazdu.

Jaka wysokość cła w Niemczech na samochody z USA?

Zdecydowana większość aut sprowadzanych z Ameryki przechodzi przez niemiecką odprawę celną.

Cło w Niemczech wynosi 10% wartości celnej.

W skład wartości celnej wchodzi wartość pojazdu, koszt transportu, a także koszt ubezpieczenia.

Jaka wysokość cła w Polsce na auta z USA?

Odprawa celna może odbywać się w dowolnym kraju UE. Wszystko zależy od tego, do jakiego portu przypłynie importowany samochód.

Wysokość cła w Polsce wynosi 10% wartości celnej. Należy jednak wiedzieć, że oprócz cła kupujący musi opłacić podatek VAT, czy też akcyzę.

Każde państwo posiada inne stawki, tak więc całkowity koszt zakupu auta z USA będzie się różnił.

Gdzie lepiej płacić cło – Niemcy czy Polska?

Wysokość cła zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wynosi 10%.

Wysokość opłaty VAT w Polsce to 23% wartości celnej auta (powiększonej o cło, akcyzę oraz koszty transporty).

W Niemczech obowiązuje VAT 19%. Jeśli chodzi o akcyzę to jest ona uzależniona od pojemności silnika (pojemność do 2.0L – 3.1%, powyżej 2.0L – 18,7%). Również nalicza się ją od wartości celnej.

Transport auta z USA do Niemiec jest zdecydowanie bardziej opłacalny. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt transportu z Niemiec do Polski, to koszt całkowity i tak będzie o wiele korzystniejszy dla kupującego.

Samochód z USA bez cła – czy to możliwe w Polsce?

Z cła zwolnione są jedynie pojazdy, które są przedmiotem wymiany handlowej. Opłatom celnym nie podlega samochód przewieziony w ramach przesiedlenia.

W przypadku, gdy był on użytkowany przynajmniej przez 6 miesięcy przed przesiedleniem, to cło nie zostanie naliczone. Warunkiem jest jednak to, aby pojazd przez co najmniej 12 miesięcy od sprowadzenia na teren UE nie został odstąpiony.

Czy stan techniczny pojazdu importowanego z USA wpływa na wysokość cła?

Wszelkie uszkodzenia wpływają na rzeczywisty stan techniczny auta. W dużej mierze warunkuje on wartość pojazdu, a tym samym wpływa na wysokość cła.

Im tańszy samochód, tym niższa wysokość cła.

Amerykańskie zabytki i luksusowe bryki, a wielkość cła

samochody zabytkowe usa

Sprowadzenie auta zabytkowego o wartości kolekcjonerskiej przebiega na zupełnie innych zasadach. Obowiązująca stawka VAT wynosi 7%.

Ponadto kupujący nie płaci cła, ani akcyzy. Zapraszam do lektury poradnika – czy warto sprowadzać samochody zabytkowe z USA?

Za samochody luksusowe, które nie są zabytkami, wszelkie opłaty naliczane są standardowo.

Jakie cło na stare zabytkowe bryki z USA?

Stare zabytkowe auta z USA są zwolnione z cła oraz akcyzy. Oznacza to, że jedyną naliczoną opłatą będzie podatek VAT, który w tym przypadku wynosi 7%.

Za auto zabytkowe uznaje się takie, które ma minimum 30 lat i większość oryginalnych części. Istotnym jest również to, aby produkcja danego modelu została zakończona minimum 15 lat wstecz.

W przypadku, gdy pojazd ma mniej niż 25 lat, to musi znajdować w grupie modeli unikatowych.

Jakie cło na samochody elektryczne z USA?

Samochody elektryczne z USA sprowadzane są na tych samych zasadach, co auta benzynowe. Nie ma więc żadnej różnicy w wysokości cła (wynosi ono 10%).

Teoretycznie polskie prawo miało zwolnić z akcyzy samochody elektryczne, jednak w praktyce opłata ta nadal obowiązuje. Nie wiadomo, czy w najbliższej przyszłości coś zmieni się w tym temacie.

Jakie cło na samochody ciężarowe z USA?

Samochody ciężarowe to zupełnie inna grupa pojazdów.

W tym przypadku obowiązuje cło w wysokości 22% wartości celnej pojazdu.

Do samochodów ciężarowych zalicza się również modele pickup, jeśli przestrzeń ładunkowa jest większa niż połowa długości rozstawu osi. Samochody ciężarowe importowane z USA są jednak zwolnione z akcyzy.

Należy szczególnie ostrożnie podejść do wyżej wspomnianych pickupów. Model może zostać uznany za osobowy, jeśli służy on do przewozu osób, a nie towarów (np. posiada dwa rzędy siedzeń). Oczywiście kluczowa jest tutaj wielkość przestrzeni ładunkowej.

Jeżeli chcesz sprowadzić auto z USA i uniknąć wszelkich formalności, to możesz skorzystać z firmy pośredniczącej w sprowadzaniu samochodów z Ameryki.

Liderem jest firma USA Import.

Źródło: https://usaimport.pl/jakie-clo-zaplacimy-przy-imporcie-auta-z-usa/

16 votes, average: 3,50 out of 516 votes, average: 3,50 out of 516 votes, average: 3,50 out of 516 votes, average: 3,50 out of 516 votes, average: 3,50 out of 5 (16 opinie, średnia opinia: 3,50 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.