Jaki koszt transportu auta z USA do Polski? Liczymy!

17 października 2018

Amerykański wtórny rynek motoryzacyjny stwarza olbrzymią szansę na korzystny zakup wysokiej jakości samochodu. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to niemożliwe, ze względu na olbrzymią odległość, jaka dzieli Polskę i USA oraz rozbudowany system transportowy, to wyjątkowo niskie ceny pojazdów na amerykańskim rynku rzeczywiście przekładają się na możliwość znalezienia wyjątkowej okazji. Jaki jest realny koszt transportu auta z USA? Co wpływa na sumę nakładów finansowych, jakie poniesiemy wysyłając i przewożąc auto do Polski?

Nie tylko wartość pojazdu

Na wstępie należy sobie uświadomić, że zakup pojazdu na wtórnym rynku w USA, to nie tylko cena wartości pojazdu. To, za ile kupimy auto, nie będzie stanowiło o ostatecznym wydatku.

Wysyłka auta z USA to proces wieloetapowy, który składa się z kilku aktywności, które wymagają poniesienia opłat. Zapłacimy je zarówno w USA, jak i w Europie, a także na terenie Polski. Z jakimi opłatami powinniśmy się liczyć?

Co wpływa na wszystkie koszty ściągnięcia auta?

Główny koszt to oczywiście wartość pojazdu. Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA? O tym już pisaliśmy, jednak na tym się nie skończy. Zanim będziemy mogli cieszyć się nowym autem, poniesiemy szereg innych opłat.

To prowizja dla domu aukcyjnego, dla banku za przelew wykonany za granicę oraz dla firmy pośredniczącej w imporcie auta, jeżeli z jej usług zdecydujemy się skorzystać. Najwięcej kosztów wyniesie jednak wysyłka auta z USA.

Co jeszcze wpływa na koszt transportu samochodu ze Stanów? Kilka ważnych aspektów.

Holowanie auta do amerykańskiego portu

Cena transportu auta z USA to suma kilku etapów logistycznego procesu. Nie jest on łatwy i wymaga działania na kilku polach. Pierwszy krok to oczywiście odholowanie pojazdu z miejsca, w którym dokonano zakupu, do portu w USA, z którego auto wypłynie statkiem w specjalnym kontenerowcu.

Może to być czynność mniej lub bardziej kosztowna. Cena tego procesu jest uzależniona od odległości. Im więcej kilometrów będzie wymagało holowanie, tym droższa będzie to usługa.

Specjaliści podają, że w zależności od odległości, może to kosztować od dwustu, do ośmiuset dolarów amerykańskich.

holowanie samochodu do portu usa

Zakup kontenerowca

Na wstępie warto zaznaczyć, że jednym kontenerowcem można wysłać nawet dwa lub trzy samochody na raz, w zależności od ich gabarytów. Warto zatem się zastanowić, czy bardziej korzystnie (optymalizacja kosztów transportu związana z jednorazową wysyłką kilku aut) nie będzie zakupić od razu większej ilości pojazdów.

kontenerowiec

Cena transportu auta z USA w kontenerowcu na statku to przedział 750-1250 dolarów. Kwota ta jest zależna od portu, w którym będzie dokonywany załadunek oraz rodzaju i jakości kontenerowca.

W wywiadzie internetowym z właścicielem firmy pośredniczącej padło ciekawe stwierdzenie dotyczące optymalizacji kosztów transportu:

Nasza firma wysyła pojazdy z 11 portów w USA, aby zaoszczędzić na kosztach transportu ponoszonych przez klienta. Uważam to za ogromny plus w stosunku do firm korzystających z tylko jednego portu. 

Link do całego wywiadu z Marcinem Butlerem, właścicielem USA Import.

wywiad marcin butler

Przewóz z portu europejskiego

Koszty przewozu auta z USA to także konieczność uwzględnienia trzeciego etapu transportowego. Chodzi tu o wyładunek pojazdu w porcie europejskim oraz jego przetransportowanie do Polski.

Możliwości dokonania wyboru na tym etapie jest wiele. Europejski rynek transportowy jest bardzo rozbudowany, a konkurencja bardzo szeroka. Wpływa to bardzo na zróżnicowane koszty za usługę, dlatego przytoczenie nawet średnich widełek jest niemożliwe.

Przeskoki między cennikami występującymi w poszczególnych firmach są zbyt szerokie. Zanim zdecydujemy się na konkretną spedycję, warto dobrze rozeznać się w rynku. Będziemy z tego zwolnieni, jeśli skorzystamy z pomocy profesjonalnej firmy pośredniczącej w imporcie auta, która załatwi za nas wszystkie formalności.

Zobacz bazę firm pośredniczących w imporcie aut z USA i poczytaj opinie przed podjęciem ostatecznej decyzji: https://sprowadzanie-aut.pl/k/samochody-z-usa/

Opłaty importowe

opłaty importowe auto z usaKoszt transportu auta z USA do Polski to także konieczność uwzględnienia opłat importowych.

Biorąc je pod uwagę, najbardziej korzystnie będzie wybierać połączenia morskie cumujące w portach niemieckich. Opłaty importowe są tam bowiem znacznie mniejsze.

Wśród cen, które dojdą do naszych wydatków, należy doliczyć cło. W niemieckich portach wynosi ono 10% od wartości zakupionego pojazdu. Kolejną opłatą będzie akcyza.

Jej wysokość jest zależna z kolei od pojemności silnika i ogólnej mocy samochodu. Im większa pojemność, tym wyższa będzie stawka procentowa akcyzy.

W zależności od rodzaju pojazdu może to być przedział między 3,1%, a 18,7%.

Ostatnia opłata importowa to podatek VAT. W niemieckich portach wyniesie on 19% wartości samochodu. Jeżeli zaś zdecydujemy się na rozliczenie tej opłaty w Polsce, zapłacimy o wiele więcej.

Istnieje jednak taka możliwość w ramach wewnątrzwspólnotowego rozliczania. Podatek VAT wynosi w Polsce 23%.

Podsumowanie

Jak widać, koszt transportu auta z USA to składowa cen za kilka czynności. Wysyłka auta z USA to bowiem proces wieloetapowy, a każdy krok wiąże się z opłatami.

Pomocną dłoń może stanowić skorzystanie z pomocy firmy importowej, czyli specjalistów, którzy zawodową zajmują się ściąganiem aut zza wielkiej wody. Pomogą oni dobrać najbardziej optymalną drogę transportu i załatwić wszelkie formalności z opcją dowozu pojazdu pod wskazany adres w Polsce.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.