Jak kupić i sprowadzić auto z USA? [PORADNIK]

3 września 2018

Sprowadzanie samochodu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki staje się coraz bardziej popularne. Choć proces ten obłożony jest ogromną ilością formalności, jakich należy dopełnić, a także dużą ilością opłat dodatkowych, jakimi obłożony jest nabywca, proces ten, jeśli będzie odpowiednio przeprowadzony, wciąż może być opłacalny.

Amerykański wtórny rynek motoryzacyjny oferuje naprawdę atrakcyjne ceny z punktu widzenia polskiego nabywcy. Dodatkowo, smaczku nadaje fakt, że można ściągnąć wyjątkowe modele, które w Europie są niedostępne. Jest to zatem proces, który umożliwia okazję finansową i rzeczową, stwarza szansę na korzystny zakup oryginalnej maszyny, która będzie budziła podziw. Jak krok po kroku kupić i sprowadzić samochód z USA? Sprawdzamy.

Pośrednik – wygodny zakup zza wielkiej wody!

Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu z Ameryki, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi formalnościami, których należy dopełnić, a także dodatkowymi opłatami, jakie będziemy zobowiązani ponieść.

Warto także poczytać o największych czynnikach ryzyka, które mogą się kryć za próbą samodzielnego ściągnięcia auta. Kiedy już zapoznamy się z tymi aspektami, zgodnie przyznamy, że najbardziej rozsądnie będzie skorzystać z pomocy pośrednika, który przeprowadzi nas przez ten żmudny i złożony proces.

Pierwszym atutem, który rzuca się w oczy jest bezpieczeństwo transakcji.

Mało kto może pozwolić sobie na wyjazd za ocean, celem samodzielnego przeszukania rynku i sprawdzenia rzeczywistego stanu pojazdu. Ci, którzy się na to zdecydują muszą liczyć z faktem, że w czasie, jaki mają zarezerwowany na pobyt w USA, mogą nie znaleźć wymarzonego samochodu, stracić cały urlop, pieniądze i wrócić do Polski z tzw. gołymi rękami.

Kupowanie przysłowiowego kota w worku też nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Na rynku ogłoszeń prywatnych może zdarzyć się wielu oszustów, którzy fałszują rzeczywisty stan pojazdu i ukrywają liczne. Jeżeli nie chcemy sprowadzić do Polski wraku, który nie nadaje się do jazdy, warto skorzystać z pomocy pośrednika.

Dlaczego warto skorzystać z firmy sprowadzającej auta z USA?

Przede wszystkim dlatego, że dysponuje on siatką kontaktów i pracowników znajdujących się na miejscu, którzy zdiagnozują auto i ocenią jego rzeczywisty stan.

Po drugie zaś dlatego, że owe kontakty oraz doświadczenie przekłada się na umiejętne szukanie oferty.

Specjaliści wiedzą, które aukcje są godne zaufania, z jakimi domami aukcyjnymi warto współpracować, a które należy zdecydowanie omijać.

Stwarza to gwarancję zakupu auta w stanie, o którym rzeczywiście przeczytaliśmy w ogłoszeniu.

Co więcej, pośrednik sam wyszuka interesujące nas auto na podstawie wytycznych, które szczegółowo podamy. Skorzystanie z jego pomocy to zatem komfort i bezpieczeństwo.

Dodatkowo, sprowadzenie auta wiąże się z licznymi formalnościami.

Ich samodzielne dopełnienie wydaje się wręcz niemożliwe, kiedy nie dysponujemy odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Pośrednik jako stały klient firm transportowych jest także w stanie wynegocjować bardziej atrakcyjne warunki finansowe dotyczące kosztów transportu.

Pomoże także uiścić wszystkie potrzebne opłaty, których jest wiele (o opłatach poniżej).

Jakie pojazdy opłaca się sprowadzać z Ameryki?

Sprowadzanie aut z Ameryki może być rzeczywiście opłacalne, szczególnie jeśli będziemy szukali pewnych typów pojazdów.

Wśród najbardziej opłacalnych samochodów znajdują się pojazdy uszkodzone, luksusowe zabytkowe.

samochody zabytkowe usa

Fakt ten wiąże się z o wiele lepszą sytuacją materialną mieszkańców Stanów Zjednoczonych w porównaniu z Polakami. W tamtejszej rzeczywistości, nawet niewielkie stłuczki wydają się sytuacją, która sprawia, że pojazdu po prostu nie opłaca się naprawiać.

Właściciele wystawiają zatem takie samochody do sprzedaży po wyjątkowo niskich cenach. Warto także rozglądać się za samochodami uszkodzonymi z firm ubezpieczeniowych.

Dobry target stanowią pojazdy o napędach elektrycznych. Najlepszym posunięciem będzie celowanie w elektryczny samochód dwu lub trzyletni. Takie samochody stanowiły najczęstsze obiekty leasingu, który był dodatkowo dofinansowywany.

Po upłynięciu terminu trwania umowy, wiele banków postanawia się pozbyć używanych samochodów w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Kolejnym smaczkiem są modele typowe dla amerykańskiego rynku motoryzacyjnego, których nie znajdziemy na rynkach europejskich.

Amerykańskie klasyki zachwycają oryginalnością i unikatowością. Sprowadzone na rynek europejski, znacznie zwiększają swoją wartość ze względu na przybieranie charakteru pojazdów kolekcjonerskich.

Dodatkowo panuje także zasada, która mówi, że im droższe auto na rynku polskim lub europejskim, tym większe oszczędności finansowe można poczynić sprowadzając je zza wielkiej wody. Warto zatem także rozglądać się za samochodami z klasy luksusowej.

Jak przebiega procedura zakupu samochodu z USA?

Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie wymarzonego samochodu, który zamierzamy sprowadzić. To czynność, która wymaga najwięcej poświęcenia i uwagi. Chodzi o to, by pojazd był w stanie, który został podany w ogłoszeniu lub na aukcji samochodowej USA. Żeby po jego ściągnięciu nie okazało się, że nie nadaje się do użytku.

To właśnie dlatego warto skorzystać pomocy pośrednika, który wybierze jedynie oferty ze sprawdzonych domów aukcyjnych, a dodatkowo dzięki siatce kontaktów będzie mógł sprawdzić autentyczny stan pojazdu na miejscu.

Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czy sprowadzenie auta z USA pozwala zoptymalizować koszty?

Kiedy samochód zostanie już zakupiony, pierwszym krokiem będzie oczywiście dokonanie przelewu stanowiącego wartość zakupu. W tym punkcie musimy liczyć się także z koniecznością dokonania opłaty będącej tzw. prowizją aukcyjną, a także dodatkowymi kosztami związanymi z prowizją bankową za przelew do USA wykonany z Polski.

Kolejnym krokiem, który należy wykonać, a którego najlepiej dopilnuje profesjonalna firma pośrednicząca, jest zamówienie transportu.

Musi on uwzględniać kilka aspektów. Po pierwsze, przyholowanie pojazdu do portu w USA, po drugie wykupienie kontenerowca (mieszczą się w nim trzy samochody osobowe) oraz miejsca na statku, po trzecie wybór portu w Europie (najczęściej wybierane są porty niemieckie), po czwarte zaś doprowadzenie w sposób kołowy samochodu do Polski.

kontenerowiec

Sprowadzenie auta musi uwzględnić opłatę za cło, akcyzę i podatek VAT.

Cło w niemieckich portach wynosi 10% wartości sprowadzonego pojazdu. Kwota akcyzy zależna jest od pojemności silnika. Jej przedział to 3,1%-18,7% wartości samochodu. Podatek VAT wynosi 19% wartości auta.

Nie wolno także zapominać o konieczności dokonania opłaty za transfer dokumentacji samochodowej do Polski. Na tym jednak procedura się nie kończy.

Po sprowadzeniu pojazdu do kraju, trzeba będzie poddać samochód procesowi rejestracji. Będzie on składał się z kilku etapów i będzie wymagał skompletowania wielu dokumentów, a także wniesieniu kilku dodatkowych opłat.

Zobacz poradnik – rejestracja auta z USA krok po kroku.

Należy mieć świadomość, że większość pojazdów amerykańskich, nie jest przystosowana do jazdy na drogach europejskich, a ich konstrukcja nie zgrywa się z przepisami panującymi w państwach członkowskich UE.

Chodzi tu głównie o konstrukcję świateł. Samochody amerykańskie posiadają m.in. żółte lampy postojowe, które jednocześnie pełnią funkcję kierunkowskazów.

lampy , reflektory samochodowe

Ten parametr będzie musiał koniecznie zostać zmodyfikowany. Przeróbce będą podlegały także inne rozwiązania czy technologie konstrukcyjne w zależności od konkretnego modelu samochodu.

Zazwyczaj jest to także układ wydechowy. Kiedy auto zostanie odpowiednio zaadoptowane do europejskich przepisów, nabywca będzie musiał uzyskać dokument potwierdzający stan techniczny pojazdu, a także pismo dopuszczające pojazd do ruchu i potwierdzające spełnianie wymogów bezpieczeństwa.

Kolejną procedurą, którą będzie trzeba dopełnić jest przetłumaczenie dokumentacji dotyczącej sprowadzonego pojazdu. Może tego dokonać jedynie tłumacz przysięgły.

Kiedy dopełnimy wszystkich procedur i skompletujemy dokumenty, w których muszą znaleźć się:

  • dowód zakupu (oryginał faktury),
  • potwierdzenie własności,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty cła, akcyzy i podatku vat,
  • dokumentacja potwierdzająca adaptację pojazdu do przepisów europejskich oraz jego sprawny stan techniczny,
  • przetłumaczona karta pojazdu,
  • dowód osobisty lub paszport,

… wówczas możemy udać się do wydziału komunikacji celem dokonania rejestracji pojazdu.

Pamiętajmy, że będą potrzebne amerykańskie tablice rejestracyjne, a proces będzie kosztował ok. 250 zł. Dopiero po zarejestrowaniu auta i oczywiście ówczesnym wykupieniu polisy OC (ubezpieczenie auta z USA), możemy uruchomić silnik i wyjechać na ulicę.

Czy możliwy jest import bez cła, akcyzy i VAT-u?

Sprowadzenie pojazdu z Ameryki wiąże się z wieloma opłatami. Nie dziwi zatem fakt, że nabywcy szukają sposobów, by nie płacić cła, akcyzy i podatku VAT.

Jak kupić i sprowadzić auto z USA bez tych kosztów?

Istnieje możliwość sprowadzenia samochodu na zasadach tzw. mienia przesiedleńczego.

Taka forma importu zwolniona jest z wyżej wymienionych opłat. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Proces ten przysługuje osobom, które co najmniej rok przebywają na terenie Stanów, co najmniej pół roku użytkowały sprowadzany pojazd, a po jego przewiezieniu do Polski, nie może go od razu sprzedać.

samochód klasyczny usa

Oczywiście pobyt w USA musi być legalny. Cła i akcyzy unikną także nabywcy, którzy sprowadzają tzw. samochody zabytkowe. Są one zwolnione z konieczności uiszczenia tych kosztów, co pozwala na poczynienie wysokich oszczędności finansowych.

Podatek VAT jednak wciąż będzie trzeba zapłacić. Nie będzie on jednak tak wysoki, jak w przypadku sprowadzania pozostałych aut. W przypadku pojazdów zabytków jego stawka wynosi bowiem nie 19%, a 9% wartości pojazdu.

Które samochody można uznać za zabytkowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi sprowadzania aut ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, pojazdy zabytkowe to te, które liczą co najmniej trzydzieści lat.

Podsumowanie

Sprowadzanie samochodów z USA to proces złożony i trudny, ale proces, który może stanowić wyjątkową okazję finansową. Jeżeli zostanie on sprawnie przeprowadzony, sprowadzone auto może stać się prawdziwą okazją.

usa import autW tym celu warto skorzystać z pomocy pośrednika, który pomoże wybrać odpowiednie auto oraz dopełnić wszelkich formalności i procedur. Liderem na polskim rynku jest firma USAImport.pl, która zajmuje się sprowadzaniem samochodów z USA i Kanady.

10 votes, average: 3,60 out of 510 votes, average: 3,60 out of 510 votes, average: 3,60 out of 510 votes, average: 3,60 out of 510 votes, average: 3,60 out of 5 (10 opinie, średnia opinia: 3,60 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

1 komentarz - Jak kupić i sprowadzić auto z USA? [PORADNIK]

  1. Korzystałem już kiedyś z usług firmy pośredniczącej. Przyznam szczerze, że początkowo sprowadzanie samochodów ze Stanów wydawało mi się niepotrzebne. Teraz jednak, kiedy cieszę się niezawodnym, dużym silnikiem i bogatym wyposażeniem rozumiem czemu ludzie coraz częściej korzystają z możliwości importu auta z USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.