Jaki koszt sprowadzenia auta z USA? Odkrywamy ceny bez tajemnic!

3 kwietnia 2019

Sprowadzanie pojazdów z Ameryki staje się coraz bardziej popularne. Polskich nabywców przyciągają atrakcyjne ceny panujące na rynku w USA, jak również o wiele lepszy stan pojazdów w porównaniu do tych aut, które sprzedawane są na europejskich rynkach. Warto jednak wiedzieć, że realny koszt sprowadzenia auta z USA znacznie przekracza wartość pojazdu, czyli cenę za jaką go wylicytowaliśmy na aukcji. Co więcej, opłaty nie kończą się nawet na transporcie. Nabywca musi liczyć się również z innymi kosztami.

Wartość pojazdu

Najważniejsza jest oczywiście wartość pojazdu z USA. To od niej zależy czy inwestycja będzie opłacalna. Warto bowiem sprowadzać jedynie takie samochody, których cena jest atrakcyjna i stanowi okazję. Poszukujmy auta wśród ogłoszeń jedynie tych, które są publikowane na sprawdzonych portalach aukcyjnych, które oferują uczciwe oferty i nie współpracują z oszustami, którzy fałszują treść opisów stanu technicznego samochodu.

Pamiętajmy, że koszt sprowadzenia auta z USA to nie tylko wylicytowana wartość pojazdu, ale także szereg opłat dodatkowych.

Musimy je uwzględnić przy szacowaniu opłacalności inwestycji. Tylko wtedy, będziemy mogli cieszyć się w pełni z naszego nowego nabytku. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samemu podołać ze wszystkimi formalnościami, możemy zlecić wykonanie całego procesu profesjonalnej firmie pośredniczącej zajmującej się na co dzień importem aut, motocykli czy quadów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jej pracownicy wyszukają auta na podstawie szczegółowych informacji od klienta, które będą uwzględniały jego potrzeby. Pośrednik zajmie się również sfinalizowaniem wszystkich pozostałych procesów i przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji.

Prowizje

Pierwsza dodatkowa opłata będzie związana już z samym wylicytowaniem pojazdu. Nabywca będzie zobligowany do uiszczenia prowizji na rzecz portalu lub domu aukcyjnego, który wystawił ogłoszenie i umożliwił zakupienie samochodu. Wysokość takiej opłaty może być zróżnicowana. Zależy ona od stawki procentowej, jaką narzuca dana firma oraz wartości pojazdu.

Przyjmując w przybliżeniu, należy powiedzieć, że przyjdzie nam zapłacić kwotę rzędu 200-700 USD. Na tym samym etapie będziemy musieli liczyć się także z prowizją, jaką naliczy nam nasz bank. Będzie ona związana z wykonaniem przelewu na rachunek placówki znajdującej się poza granicami kraju. Wysokość opłaty jest uzależniona od taryfy konkretnego banku, a jej wartość można znaleźć w zapisach umowy.

Wieloetapowy transport – kilka opłat

Transport to proces złożony, który składa się z trzech etapów. Każdy z nich wymaga uiszczenia stosownej opłaty na rzecz firmy spedycyjnej. Warto dobrze prześledzić oferty i wybrać najtańsze przedsiębiorstwo. Sposobem na zoptymalizowanie kosztów w tym zakresie może być współpraca z pośrednikiem. Przedstawiciele takich firm dysponują siatką kontaktów, regularnie korzystają z usług poszczególnych spedycji, a będąc stałymi klientami mogą liczyć na znaczne zniżki.

Transport załatwiany przez pośrednika może być znacznie tańszy.

Pierwsza opłata transportowa

Pierwsza opłata wiąże się z przewiezieniem zakupionego pojazd z miejsca, w którym się znajduje, do amerykańskiego portu, z którego zostanie wyprawiony w dalszą podróż. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od odległości. Im dłuższa droga, tym drożej. Należy liczyć się z opłatą rzędu 200-800 USD.

Druga opłata transportowa

Kolejny etap to transport morski. Chodzi tu o zakup kontenerowca oraz opłacenie promu. Będzie to najdroższy etap sprowadzania pojazdu do Polski. Nabywca musi liczyć się z wydatkiem mieszczącym się w przedziale 700-1300 USD.

Trzecia opłata transportowa

Ostatni krok związany z transportem, to przewóz samochodu z portu w Europie pod adres docelowy. Niestety, nie będziemy mogli przyjechać autem prowadząc go. Zdecydowana większość samochodów amerykańskich posiada bowiem rozwiązania konstrukcyjne, które są niezgodne z obowiązującymi w europejskim prawie drogowym standardami. Jako takie, nie nadają się do użytku. Musimy zatem opłacić przewóz pojazdu przez firmę transportową. Opłata może być naprawdę różna. Jest ona uzależniona zarówno od firmy, kraju jej pochodzenia, a także odległości. W tym przypadku należy dokładnie przeanalizować oferty firm spedycyjnych. W przybliżeniu można powiedzieć, że będzie to kosztowało ok. 1500 zł.

Opłaty importowe – cło, akcyza i VAT

Kolejne wydatki związane są z opłatami importowymi.

Pierwszą z nich jest akcyza na samochody z USA. Ma ona dwustopniowy sposób naliczania. W przypadku pojazdów o pojemności silnika do i włącznie 2.0 L, wysokość wynosi 3,1% wartości sprowadzanego pojazdu. Stanowi ją wylicytowana kwota, nie zaś cena rynkowa. Jeżeli sprowadzamy samochód z mocniejszą jednostką napędową, akcyza wyniesie aż 18,6% wartości auta.

Druga opłata to cło. Ma ona charakter stały i wynosi 10% wartości sprowadzanego samochodu.

Trzecia opłata importowa to podatek vat. Jego wysokość jest zależna od miejsca, w którym przeprowadzamy odprawę. W niemieckich portach stawka vat wynosi 19%, w polskim porcie zapłacimy aż 23% wartości pojazdu.

Warto kliknąć powyższe linki dotyczące akcyzy, cła lub podatku VAT. Dowiesz się, jak zoptymalizować każdą z opłat związanych z importem pojazdu z rynku amerykańskiego.

Prace adaptacyjne

Jak zostało już powiedziane, większość amerykańskich pojazdów posiada rozwiązania konstrukcyjne, które dyskwalifikują możliwość poruszania się nimi po europejskich drogach. Chodzi tu głównie o konstrukcję świateł, których ulokowanie i charakter nie odpowiada normom prawa drogowego panującego w Europie.

Zazwyczaj jest to także brak tylnego światła przeciwmgłowego. Zanim zatem zaczniemy jeździć samochodem, musimy przeprowadzić prace mechaniczne, które dostosują auto do wymogów europejskich. Najczęściej koszt takich zabiegów waha się w przedziale 500-1000 zł.

Kolejny krok to badanie techniczne, które potwierdzi dopuszczenie pojazdu do ruchu. Zapłacimy za to niecałe 100 zł.

Dokumentacja

Nabywca będzie musiał zapłacić także za obieg dokumentów. Koszty te związane są z dwoma aspektami. Pierwszy to transfer dokumentacji pojazdu z USA. Usługa ta wyniesie ok. 80 USD. Kiedy samochód będzie już Polsce, do rejestracji będą potrzebne czytelne dokumenty. Oznacza to, że należy je przetłumaczyć. Zgodnie z prawem, może tego dokonać jedynie tłumacz przysięgły. Wysokość opłaty zależy od cennika konkretnego specjalisty. Trzeba jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Korzystałeś z pomocy pośrednika?

Ostatni koszt, jaki przyjdzie ponieść nabywcy, związany jest z wynagrodzeniem dla firmy pośredniczącej, jeżeli korzystał on z ich usług. Wysokość prowizji uzależniona jest od stawek konkretnej firmy, jak również stopnia trudności przeprowadzonego procesu oraz ilości włożonej pracy.

W przybliżeniu można podać widełki cenowe, które przyjdzie zapłacić za pomoc pośrednika. W zależności od firmy i od wybranego pojazdu, może to być wydatek rzędu 2500-4500 zł.

3 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 53 votes, average: 4,00 out of 5 (3 opinie, średnia opinia: 4,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

2 komentarze - Jaki koszt sprowadzenia auta z USA? Odkrywamy ceny bez tajemnic!

  1. Przy imporcie auta z USA czy Kanady polecam skorzystanie z usług profesjonalnej firmy pośredniczącej, która zajmie się wszystkimi kosztami i obsługą sprowadzenia pojazdu w sposób kompleksowy.

  2. Zgadzam się z przedmówca. Rzetelna firma załatwi wszystko od A do Z. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę z Ostródy Best Classic Car i Pana Tomasza który perfekcyjnie zajął się sprowadzeniem samochodu dla mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.