Aukcje i licytacje samochodowe z USA i Kanady – co warto wiedzieć?

21 sierpnia 2018

Import samochodów z USA przestał być fikcją. Niski kurs dolara i ciekawe oferty zakupu pojazdów zza oceanu sprawiły, że coraz więcej osób jest zainteresowanych licytacjami pojazdów na terenie USA (ewentualnie Kanady) i ich ściągnięciem do Polski.

Dlaczego warto śledzić aukcje samochodów z Ameryki?

Licytacje samochodowe w USA cieszą się ogromną popularnością wśród polskich nabywców, szukających dobrych pojazdów z tzw. „wyższej” półki. W ten sposób, możemy kupić dobry pojazd za stosunkowo niską cenę o ile rzecz jasna trafimy na taką okazję. Rynek samochodowy w USA jest bardzo duży, co oznacza większą podaż aut i duże możliwości wyboru dla Klienta.

Aukcje motoryzacyjne z USA warto śledzić również ze względu na panującą tam sytuację rynkową. Jeśli planujemy samodzielny zakup auta za pośrednictwem licytacji, wiedza ta będzie nam bardzo potrzebna. Warto też monitorować zaufane strony internetowe, gdzie można sprowadzić samochody z Ameryki oraz serwisy platform aukcyjnych. Duża liczba dostępnych ofert nie oznacza, że znajdziemy wśród nich coś dla siebie.

Co warto wiedzieć o licytacji aut w USA i Kanadzie?

Ze wszystkich podmiotów prowadzących aukcje samochodów USA Iaai (Insurance Auto Auctions) i COPART są największymi.

I choć większość dostępnych u niech ofert to samochody powypadkowe, można znaleźć też tak zwane perełki. Obowiązujące na licytacjach ceny pojazdów powypadkowych i używanych, można łatwo monitorować za pomocą tzw. Black Book, czyli katalogu samochodowego, uwzględniającego warunki cenowe panujące na amerykańskim rynku.

Warto też zwracać uwagę na oznaczenia, pojawiające się w ofertach:

  • COLLISION – oznacza ono, że samochód brał udział w niewielkiej kolizji. Oferty oznaczone tym przypisem są bardzo korzystne, gdyż z reguły wiążą się z aż 50 procentowym rabatem.
  • FLOOD, WEATHER – to z kolei oznaczenie pojazdów, które zostały uszkodzone podczas powodzi, bądź innych zdarzeń o naturalnym podłożu.
  • PARTIAL/INCOMPLETE REPAIR – oznacza to, że samochód był już wcześniej naprawiany i może być w pewnym stopniu niekompletny,
  • FIRE – określenie samochodu po pożarze.

Warto dodać, że własnoręczna, internetowa licytacja pojazdu znajdującego się w Stanach Zjednoczonych, zwykle wiąże się z koniecznością założenia odrębnego konta dla określonej platformy.

Samemu licytować czy zlecić proces importu auta firmie zewnętrznej?

Aukcje internetowe samochodów w USA to forma wyprzedaży pojazdów, w której udział można wziąć albo samemu, albo za pośrednictwem zewnętrznej firmy.

O ile wybór pierwszej metody jest bardzo ryzykowny (aukcjami rządzą mechanizmy, o których statystyczny Polak nie ma pojęcia), o tyle firma zewnętrzna poradzi sobie z tym znacznie lepiej.

Na korzyść wynajętego podmiotu przemawia nie tylko znajomość lokalnych przepisów, ale przede wszystkim znajomość rynku i panujących na nim zwyczajów.

Dla laika, aukcje uszkodzonych samochodów w USA mogą wiązać się z poważnymi stratami. Zwłaszcza, że przywożone w ten sposób pojazdy, często wyglądają gorzej, niż w ofercie katalogowej.

Jakie strony internetowe z aukcjami aut warto śledzić?

Aukcje samochodów powypadkowych USA (ale nie tylko), można łatwo obserwować za pomocą różnych, ciekawych stron internetowych. Jak było to wspomniane już wcześniej, są to COPART i Iaai.

  1. COPART (https://www.copart.com/) to platforma, za pośrednictwem której rocznie sprzedaje się w Stanach aż milion samochodów. Udział w aukcjach biorą tu uczestnicy z całego świata. Każdego dnia w ofercie znajduje się tu aż 50 000 samochodów! Można tu kupić modele zabytkowe, SUV-y, ciężarówki, ale też motocykle, łodzie i pojazdy campingowe. COPART do obrotu samochodami wykorzystuje swój własny mechanizm sprzedaży, potocznie nazywany dwuetapową licytacją internetową.
    copart
  2. IaaI (https://www.iaai.com/) to podmiot, który w przeciwieństwie do poprzednika ogranicza się wyłącznie do segmentu motoryzacyjnego. Co ciekawe, posiada on aż 150 placówek na terenie USA i Kanady. Na tej platformie, można znaleźć samochody uszkodzone, odzyskane po kradzieży, a nawet pojazdy poleasingowe i powypadkowe.
    iaai

Jeśli szukamy bardziej niszowych ofert, można zajrzeć na strony takich firm jak:

Mechanizm udostępnionych tam aukcji, przypomina rozwiązania stosowane przez COPART i Iaai.

Zobacz poradniki:

Podsumowanie

Wykorzystanie zewnętrznych firm do licytacji pojazdów w USA, jest rozwiązaniem pewnym i bezpiecznym, choć obarczonym pewną, niewielką prowizją. Z kolei samodzielne skorzystanie z aukcji, będzie korzystne tylko w przypadku, gdy Klient posiada odpowiednią wiedzę na temat rynku w USA.

Jeżeli takowej wiedzy nie posiadasz, wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy pośredniczącej w imporcie samochodów z Ameryki (liderem na polskim rynku jest Usaimport.pl).

auta z USA

Pozostałe firmy sprowadzające auta z USA znajdziesz tutaj: https://sprowadzanie-aut.pl/k/samochody-z-usa/

Jeżeli interesuje Cię zakup samochodu z Kanady to bazę pośredników znajdziesz pod tym linkiem: https://sprowadzanie-aut.pl/k/samochody-z-kanady/

7 votes, average: 4,00 out of 57 votes, average: 4,00 out of 57 votes, average: 4,00 out of 57 votes, average: 4,00 out of 57 votes, average: 4,00 out of 5 (7 opinie, średnia opinia: 4,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.