Jak dobrze importować samochody z USA? Bezcenne porady

4 kwietnia 2019

Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych to okazja na intratny interes, który pozwoli zdobyć wysokiej jakości pojazd w atrakcyjnej cenie. Żeby jednak import auta z USA był opłacalny, należy go przeprowadzić w sposób dobrze przemyślany i zaplanowany. To z kolei wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności dopięcia każdego szczegółu. Jak importować samochody z USA na korzystnych zasadach? Sprawdźmy przydatny przewodnik.

Import aut z USA – warto?

Oczywiście, że warto. Samochody na amerykańskim rynku sprzedawane są po bardzo korzystnych cenach. Dodatkowo, pojazdy produkowane z myślą o rynku amerykańskim, bazują na o wiele lepszych materiałach i częściach.

Samochody są bardziej solidne i wytrzymałe. Zazwyczaj też, odznaczają się bardziej bogatym wyposażeniem. Tamtejszy rynek to także szansa na nabycie auta unikatowego, który na rynku europejskim jest niezwykle rzadki, a tym samym stanowi wyjątkowy i prestiżowy samochód, który szybko w warunkach europejskich nabiera na wartości.

Żeby jednak cieszyć się udanym importem, należy go doskonale zaplanować. Żelazna zasada mówi, że im bardziej luksusowy i droższy samochód, tym większa oszczędność.

Rzetelne źródło zakupu

Pierwszym krokiem jest ustalenie swoich zainteresowań. Dokładnie określmy rodzaj samochodu, jego markę i model, przybliżony wiek oraz interesujący nas przebieg licznika. Kiedy już będziemy pewni swojego zapotrzebowania, możemy przejść do szukania odpowiedniej aukcji. Tu jednak tkwi największy szczegół.

Ważne żeby korzystać jedynie ze sprawdzonych domów aukcyjnych, które gwarantują współpracę jedynie ze sprawdzonymi i uczciwymi sprzedawcami.

Wśród godnych polecenia należy z pewnością wymienić: copart, manheim.com, iaai. Warto też wspomnieć, że można przeprowadzić weryfikację rzeczywistego przebiegu licznika za pomocą strony Carfax, która stanowi bazę danych amerykańskich pojazdów.

Można tam znaleźć także inne informacje dotyczące historii samochodu, jak np. stłuczki, w których brał udział. Licytując, określamy swoją maksymalną kwotę, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za pojazd i czekamy na koniec aukcji.

Dobrym posunięciem jest zlecenie pośrednictwa specjalistycznej firmie, która zajmie się wszystkim już od początku procesu. W takiej sytuacji, należy wpłacić kaucję, która wynosi 10% licytowanej kwoty. W przypadku przegrania aukcji, kaucja może przejść na poczet następnej licytacji.

Poznaj profesjonalne firmy sprowadzające auta z USA.

Płatność

Jeżeli wygramy licytację samochodu, mamy cztery dni by dokonać wpłaty. Każdy dzień zwłoki będzie skutkował naliczeniem dodatkowych opłat, zazwyczaj w wysokości czterdziestu dolarów za każdy dzień zwłoki.

W większości przypadków, będziemy musieli wnieść także opłatę w postaci podatku stanowego w wysokości 7-9% wartości pojazdu, w zależności od stanu, w którym wygraliśmy aukcję.

Pierwszy i drugi etap transportu

Pierwszym krokiem w organizacji transportu jest przewóz auta z miejsca zakupienia do portu w USA. Oczywiście, najbardziej korzystna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy lokalizacja, w której znajduje się kupowane auto nie jest zbytnio oddalona od portu.

To znacznie zmniejsza koszty transportu. Pierwszym krokiem jest wynajęcie firmy przewozowej, która świadczy usługi lądowe i morskie. Po przewiezieniu auta do portu, samochód zostanie załadowany do kontenera i umieszczony na statku zmierzającym do Europy.

Koszt transportu do Niemiec lub Polski to wydatek rzędu 800-900 USD. Będziemy musieli także uiścić opłaty portowe oraz załatwić formalności związane z odprawą celną i zapłacić koszty importowe (cło, akcyza, vat).

Wbrew pozorom, bardziej opłaca się zamówić transport do portu niemieckiego, niż do Gdyni.

Dlaczego?

W niemieckich portach obowiązuje niższa stawka podatku vat. Jest to 19% zamiast 23% wartości pojazdu.

Trzeci etap transportu

Import samochodów z USA kończy trzeci etap transportu, który polega na dowiezieniu pojazdu z portu, do miejsca docelowego, czyli pod nasz adres. Ten krok będzie o wiele łatwiejszy.

Na rynku istnieje wiele firm spedycyjnych, które trudnią się transportem kołowym. Złożenie zlecenia na przewóz nie powinno być trudne.

Dostosuj pojazd

Wiele osób myśli, że samochód pod adres docelowy po prostu przewiozą kierując nim. Nie jest to jednak możliwe. Pojazdy amerykańskie mają nieco inną konstrukcję, która nie odpowiada normom europejskim.

Zanim będziemy mogli je użytkować, należy je dostosować do tutejszego prawa, a tym samym przeprowadzić zabiegi adaptacyjne w specjalnym warsztacie. W większości przypadków dotyczy to tylko oświetlenia.

Reflektory w amerykańskich pojazdach są bowiem tak zaprojektowane, że nie doświetlają pobocza, tylne kierunkowskazy mają barwę czerwoną, a z przodu białą, zamiast żółtej z każdej strony. Przednie kierunkowskazy pełnią także funkcję lamp postojowych, co nie jest dozwolone w prawie europejskim.

No i na koniec pozostaje kwestia światła przeciwmgłowego. W Europie wymagane jest obowiązkowe posiadanie tylnego światła przeciwmgłowego, którego w pojazdach amerykańskich bardzo często nie ma.

W wywiadzie importer pisze, że dostosowanie pojazdu z USA pod polskie drogi to zazwyczaj maksymalny wydatek rzędu 1200 zł brutto.

Rejestracja auta z USA w Polsce

Kiedy auto zostanie już dostosowane do norm prawa europejskiego i otrzymamy zaświadczenie ze stacji diagnostycznej dopuszczające je do ruchu, a także posiadamy dowody uiszczenia wszystkich opłat, możemy przystąpić do kolejnego etapu – rejestracja samochodu z USA.

Mamy na to trzydzieści dni od momentu sprowadzenia pojazdu. Zanim udamy się do urzędu, musimy skompletować dokumentację.

Będziemy potrzebowali:

  • dowód rejestracyjny pojazdu
  • amerykańskie tablice
  • potwierdzenie opłaty celnej i uiszczenia niezbędnych opłat (akcyza, cło, podatek vat)
  • dowód własności auta
  • dowód zakupu
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badań technicznych
  • świadectwo dostosowania pojazdu do możliwości poruszania się po europejskich drogach
  • dowód osobisty lub paszport
  • wniosek o rejestrację pojazdu.

Przestroga na koniec

Na koniec warto przekazać kilka przestróg. Pamiętaj, że na rynku wtórnym mogą być oszuści, a opisy ogłoszeń i zdjęcia pojazdu mogą być zafałszowane. Zachowaj zatem ostrożność, postaraj się dokładnie przyjrzeć fotografiom.

Nie jest to jednak łatwe, zatem najlepiej jest zlecić proces wyszukania i weryfikacji stanu technicznego pojazdu importerom aut z USA. Przedsiębiorstwa takie współpracują jedynie z zaufanymi domami aukcyjnymi, które nie dopuszczają oszustów do swoich aukcji. Posiadają oni także siatkę kontaktów w USA, która umożliwia analizę historii oraz stanu technicznego pojazdu. To bezpieczeństwo transakcji.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

1 komentarz - Jak dobrze importować samochody z USA? Bezcenne porady

  1. O tym, że warto importować auto z USA chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Trzeba jednak uważać, gdy na import samochodów ze Stanów zdecydujemy się zrobić na własną rękę. Wówczas można bardzo wiele stracić czasu i pieniędzy, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.