Zakup samochodu z USA, a odprawa w Niemczech

10 listopada 2018

Import amerykańskich samochodów staje się coraz bardziej popularny. Choć największa fala zainteresowania tym procesem już minęła, sprowadzanie aut z USA wciąż jest dosyć częstym zjawiskiem. I nie może ten fakt dziwić. Mimo licznych opłat, jakie należy ponieść podczas importu samochodu zza wielkiej wody, proces ten może być wyjątkowo opłacalny.

Import pojazdu z amerykańskiego rynku wymaga dopełnienia wielu czynności, z czego jednym z najważniejszych są procesy transportowe i związane z nimi opłaty. Sprawdźmy, jak wygląda zakup samochodu z USA, a odprawa w Niemczech.

Transport

Transport zakupionego pojazdu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na udaną transakcję. Jest on kilkuetapowy. A jakie są koszty transportu auta z USA?

Jak przebiega ten proces?

W pierwszej kolejności należy przewieźć auto z miejsca zakupu, do portu amerykańskiego, w którym zostanie ono załadowane do kontenerowca i umieszczone na statku.

kontenerowiec

Kolejny etap to transport morski do jednego z europejskich portów. Zazwyczaj wybierane są trzy kierunki: polska Gdynia, holenderski Rotterdam i zdecydowanie cieszący się największą popularnością niemiecki Bremerhaven.

Po dotarciu ładunku do portu europejskiego, samochód wyładowywany jest z kontenerowca i przechodzi odprawę celną. Składa się ona z wielu etapów. Agenci sprawdzają poprawność dokumentacji, która pozwala potwierdzić legalność zakupu.

Deklaracja celna jest analizowana z realnym stanem auta oraz dokumentami potwierdzającymi sprzedaż i warunki na jakich do niej doszło.

Kolejnym etapem jest przewóz samochodu z portu do Polski, po czym importera czekają kolejne procesy związane z importem.

Są to zarówno prace związane z adaptacją pojazdu do norm panujących w Unii Europejskiej, jak i szereg formalności dotyczących rejestracji auta z USA.

Koszty odprawy celnej

Odprawa celna to proces, który wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych wydatków. Opłaty celne uwzględniają przede wszystkim trzy podstawowe koszty.

Pierwszy to opłata określana mianem cła, czyli podatek za przewóz towaru z zagranicy.

Druga opłata to podatek akcyzowy.

Trzeci wydatek importer poniesie w ramach uiszczenia podatku VAT. Stawki tego ostatniego mogą być różne w zależności od miejsca, w którym podatek będzie rozliczany. W różnych krajach obowiązują odmienne stawki.

Zakup samochodu z USA a odprawa w Niemczech

Najczęściej wybieranym portem w Europie jest niemiecki Bremerhaven. Zakup auta w USA i przeprowadzenie odprawy celnej w Niemczech jest najbardziej korzystne z punktu widzenia oszczędności.

W niemieckich portach obowiązuje bowiem niższa stawka podatku VAT niż w Polsce. Podatek VAT w Niemczech wynosi bowiem 19% wartości pojazdu, podczas gdy w Polsce importer będzie zobowiązany zapłacić 23%.

Możliwość uiszczenia podatku w Niemczech gwarantuje ustawa unijna o wewnątrzwspólnotowym sposobie rozliczania. Nie oznacza to jednak, że kupując samochód z USA, importer jest obłożony obowiązkiem rozliczenia podatku na terytorium Niemiec.

Istnieje możliwość wyboru rozliczenia w ramach polskiego systemu. Kupujący ma dowolność w tym aspekcie i może samodzielnie wybrać sposób rozliczenia.

Stawka cła uwzględnia z kolei rodzaj sprowadzanego pojazdu. W przypadku samochodów ciężarowych wynosi ona 22% wartości pojazdu, a osobowych 10%.

W przypadku sprowadzania motocykli opłata celna wynosi 6% lub 8%. Wysokość stawki w tym przypadku zależy od pojemności skokowej silnika.

Jak wygląda odprawa?

Standardowy przebieg procesu odprawy celnej w Niemczech trwa od dwóch, do siedmiu dni. W praktyce jednak proces ten może się znacznie wydłużyć.

Jest to przede wszystkim uzależnione od ilości samochodów, które w danym momencie przypłynęły do portu. Odprawa celna związana jest z kilkoma etapami.

To bardzo szczegółowe sprawdzenie dokumentacji sprzedażowej i deklaracji celnej, jak również oględziny samochodu. W skrajnych przypadkach, odprawa celna może przeciągnąć się nawet do miesiąca czasu.

Ostatnim etapem importu samochodu będzie zorganizowanie transportu pojazdu z portu niemieckiego na terytorium Polski.

4 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 54 votes, average: 4,25 out of 5 (4 opinie, średnia opinia: 4,25 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.