Sprowadzenie samochodu z USA na firmę

10 listopada 2018

Każdy przedsiębiorca szuka możliwie jak największej ilości rozwiązań, które zoptymalizują koszty prowadzenia działalności firmowej. Jednym z najważniejszych elementów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest posiadanie pojazdu lub pojazdów (w zależności od potrzeb danej firmy).

Zakup samochodu zazwyczaj wiążę się z dużymi wydatkami. Koszty te można jednak zmniejszyć. Sprowadzenie samochodu z USA na firmę może być naprawdę korzystną okazją, zarówno do wejścia w posiadanie bardzo dobrego pojazdu, jak i znacznych oszczędności finansowych. Samochody na rynku amerykańskim są bowiem znacznie tańsze od tych, które można kupić na starym kontynencie.

Samochód z USA optymalizacją kosztów

Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych na firmę to sprawdzony sposób na optymalizację kosztów prowadzenia biznesu. Ceny na rynku wtórnym w USA są naprawdę zachęcające. Wynika to z dobrej sytuacji ekonomicznej panującej w Ameryce.

Mieszkańcy Stanów często zmieniają samochody, bo ich na to po prostu stać. Stare pojazdy wystawiane są na aukcje w niskich cenach, żeby jak najszybciej się ich pozbyć. Nie znaczy to jednak, że niska wartość pojazdu okaże się ostateczną ceną.

Często właściciele firm myślą, że zapłacą za pojazd jedynie tyle, ile wynosi ich aukcyjna wartość. Aż tak różowo to nie będzie. Proces importu samochodu z USA okupiony jest wieloma dodatkowymi opłatami. Mimo wszystko, w dalszym ciągu jest to proces opłacalny, która pozwala na poczynienie dużych oszczędności i nabycie sprawnego pojazdu.

Jakość

W przypadku samochodu na firmę, jego jakość, stan techniczny i sprawność jest szczególnie ważna. Auto służbowe zazwyczaj jest intensywnie użytkowane, szczególnie, kiedy zostaje przeznaczone dla przedstawicieli handlowych. Wiąże się to z generowaniem dużego przebiegu.

To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby samochód był w dobrym stanie i wytrzymał wysokie przebiegi. Amerykański rynek motoryzacyjny charakteryzuje się pojazdami w znacznie lepszym stanie niż te, które znajdziemy w europejskich komisach. Mieszkańcy Stanów częściej zmieniają swoje auta, a co za tym idzie, nie generują wysokich przebiegów i nie eksploatują zbytnio samochodów.

Rynek europejski jest o wiele bardziej nieuczciwy. Fałszowanie liczników wskazujących przebieg jest niemal normą.

kręcenie licznika

W efekcie, bardzo często zdarza się tak, że auto z przejechaną ilością kilometrów rzędu 100 000, w istocie posiada przebieg nierzadko nawet i niemal czterokrotnie większy, co przekłada się na awarie, które pojawiają się szybko po zakupie.

Sprowadzając auto z USA, nie tylko można zyskać pod względem finansowym, ale również ustrzec się przed zakupem wraku, który nadaje się jedynie na złomowanie.

auto wrak

Gwarancję sprowadzenia auta w dobrym stanie, którego kondycja odpowiada opisowi z ogłoszenia, zapewnia korzystanie z pomocy firmy pośredniczącej.

Pracują tam specjaliści z ogromnym doświadczeniem i znajomością rynku, a także kontaktami. Wiedzą oni doskonale, które aukcje są godne zaufania, a dodatkowo mogą zlecić fachowcom oględziny pojazdu na miejscu.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Oprócz samej wartości pojazdu, poniesiemy jeszcze inne wydatki. Na wstępie, należy liczyć się z prowizją jaką zapłacimy na rzecz domu aukcyjnego. Prowizję naliczy także bank za przelew zagraniczny, chyba, że inaczej zostały wynegocjowane warunki umowy. Najbardziej kosztowny będzie transport auta z USA.

Zakłada on opłacenie dowozu auta do portu w USA, wykupienie kontenerowca, transport morski do portu w Europie oraz dowóz auta do miejsca docelowego. Opłaty będą wiązały się także z wysłaniem dokumentacji samochodu.

Kiedy statek dopłynie do portu w Europie, potrzebna będzie odprawa celna.

Zakłada ona trzy opłaty, które niestety nie przewidują zniżki w przypadku sprowadzenia pojazdu dla firmy.

Cło na samochód osobowy wynosi 10% wartości auta, akcyza 3,1% w przypadku pojemności silnika nieprzekraczającej dwóch litrów oraz 18,7%, kiedy pojemność ta będzie wyższa niż 2 L. Trzecia opłata to podatek VAT, który w niemieckich portach wynosi 19%. Jeżeli zechcemy rozliczyć go w Polsce, zapłacimy 23% wartości pojazdu.

Trzeba jeszcze liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów prac adaptacyjnych pojazdu, tak żeby spełniał on normy bezpieczeństwa panujące w Europie. Jak widać, opłat jest dość dużo. Jednak mimo to, sprowadzanie aut z USA wciąż jest opłacalne. Najwięcej zaoszczędzimy na autach luksusowych. Im wyższa cena takiego pojazdu na rynku w Europie, tym większa przebitka i oszczędność.

porche usa

Mienie przesiedleńcze a firma

W przypadku osób, które wracają do kraju i zamierzają otworzyć firmę, można sprowadzić auta w ramach mienia przesiedleńczego. Proces ten pozwala na zwolnienie z cła oraz akcyzy, a także na zapłacenie mniejszego podatku VAT.

Wynosi on wtedy 9% wartości pojazdu. Niestety, w przypadku sprowadzania auta na firmę, nawet osoby, które przeprowadzają się do Polski, nie mogą skorzystać z tych ulg.

Mienie przesiedleńcze przynależne jest bowiem jedynie w sytuacji, kiedy auto ma być w Polsce dalej użytkowane przez właściciela w sposób prywatny co najmniej przez 12 miesięcy.

Wpisanie auta w majątek firmy łamie zasady mienia przesiedleńczego.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.