Uszkodzone auta z USA – czy warto sprowadzać do Polski?

9 października 2018

Sprowadzanie pojazdów zza granicy do Polski od lat stanowi popularną formę na zakup samochodu w przyzwoitej cenie. Największą popularnością cieszy się szukanie aut na rynku europejskim, co spowodowane jest stosunkowo niewielkimi odległościami. Jednak, w ostatnich latach na popularności zyskuje sprowadzanie samochodów z USA. Nie może ten fakt dziwić. Mimo dużej odległości i rozbudowanym procesom transportowym, proces ten może być bardzo korzystny pod względem ceny. Dodatkowo, jeżeli przeprowadzimy tę czynność z głową, zyskamy gwarancję na sprowadzenie sprawnego pojazdu, co w przypadku rynku europejskiego często jest wątpliwe.

Samochody z Ameryki – uszkodzone i nieuszkodzone

Jeżeli chodzi o import pojazdów do Polski zza wielkiej wody, to w grę wchodzą zarówno nieuszkodzone, jak i uszkodzone auta z USA.

Choć sprowadzanie tych drugich budzi kontrowersje, to zdecydowanie obydwa typy pojazdów mogą przynieść nam wielkie korzyści.

Co przemawia za importem uszkodzonych aut?

Rzeczywistość amerykańska jest zgoła inna niż ta, która panuje w Europie. Przeciętny Amerykanin jest znacznie zamożniejszy i lepiej sytuowany niż mieszkaniec Starego kontynentu.

W związku z tym, ludzie mieszkający w USA rzadko, kiedy zajmują się naprawami nawet lekko uszkodzonych samochodów. Auta takie zazwyczaj wystawiane są na sprzedaż w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, a właściciele po prostu kupują nowe pojazdy.

I to właśnie stanowi fakt, który wpływa na opłacalność tej inwestycji.

Koszty uszkodzonych, rozbitych i powypadkowych pojazdów w Ameryce są naprawdę niskie.

Żeby jednak zyskać na takiej transakcji, należy sprowadzać samochody, których uszkodzenia wymagają jedynie naprawy, ale nie dyskwalifikują dalszego ich użytkowania.

Jeżeli sprowadzimy wrak do Polski, który będzie nadawał się jedynie do złomowania, inwestycja nam się nie zwróci. Jak tego uniknąć? I tutaj właśnie pałeczkę przejmuje firma sprowadzająca auta z USA – pośrednik, który staje się gwarancją udanej inwestycji.

Stop amerykańskim „wrakom” w Polsce!

Sprowadzenie samochodu z Ameryki może wydawać się ryzykownym posunięciem i rzeczywiście takie jest, kiedy decydujemy się na samodzielne wykonanie tego procesu.

auto wrak

Wynika to przede wszystkim z kupna na odległość i braku możliwości zweryfikowania autentycznego stanu pojazdu lub stopnia uszkodzenia. Do tego dochodzi rozbudowana machina formalności, jakie należy wypełnić.

Firma pośrednicząca (np: USA Import) stanowi pomocną dłoń. Skorzystanie z usług pośrednika to przede wszystkim gwarancja sprowadzenia auta w stanie odpowiadającym naszym oczekiwaniom.

usaimport.pl

Profesjonalny pośrednik szuka samochodów jedynie na sprawdzonych portalach czy aukcjach, które cieszą się opiniami wiarygodnych i uczciwych.

Kolejnym atutem jest możliwość sprawdzenia danych dotyczących auta w profesjonalnych bazach informacji jak np. Carfax czy Epic Vin.

To duży plus w stosunku do ściągania aut z europejskiego rynku, na którym tzw. kręcenie licznika jest dość powszechne, a możliwości ustalenia rzeczywistego przebiegu auta praktycznie nie istnieją.

Pomoc pośrednika to wreszcie rozbudowana siatka kontaktów na miejscu, w Ameryce. Dzięki temu, firma USA Import jest w stanie wysłać swojego współpracownika, który samodzielnie zweryfikuje stan pojazdu i sprawdzi czy odpowiada informacjom z ogłoszenia.

Pośrednik to szansa na import sprawdzonego i sprawnego pojazdu, nie zaś wraku nadającego się jedynie na złom.

Jakie są koszty sprowadzenia uszkodzonego auta ze Stanów?

Ceny uszkodzonych pojazdów w USA są rzeczywiście atrakcyjne. W amerykańskich warunkach, naprawy są nieopłacalne, dlatego uszkodzone pojazdy wystawiane są za wyjątkowo niskie ceny.

Jednak koszty sprowadzenia takiego pojazdu, to nie tylko wartość auta. Musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia licznych opłat.

Przede wszystkim w grę wchodzi transport, który będzie się składał z kilku etapów.

  1. Pierwszym jest doholowanie auta do portu. Musimy być przygotowani na kwoty rzędu 150 – 1200 dolarów, w zależności od odległości.
  2. Drugi etap to wykup kontenerowca i opłata transportu morskiego: od 500, do 1000 dolarów.
  3. Trzeci etap to transport kołowy z europejskiego portu (najczęściej z Niemiec) do Polski. Ceny wahają się w dużym rozstrzale w zależności od firmy przewozowej. Na tym jednak opłaty się nie skończą.

Obowiązkowo będziemy musieli uiścić opłatę podatku VAT w wysokości 19 procent, a także cło oraz akcyzę.

Opłata celna wynosi 10 procent wartości pojazdu. Koszty będą związane także z koniecznością zapłacenia prowizji domu aukcyjnemu (jeżeli za jego pośrednictwem nabędziemy auto), bankowi za przelew wykonany do USA oraz opłacić formalności związane z obiegiem dokumentacji.

Jak importować uszkodzony samochód amerykański?

Pierwszym krokiem jest wybór auta i jego zakup. Drugi został opisany powyżej i wiąże się z transportem. Na tym jednak nie koniec. Ostatni krok to rejestracja auta z USA w Polsce, która składa się z kilku kroków.

Pierwszym jest uczytelnienie dokumentacji, co będzie wiązało się z koniecznością skorzystania z usługi tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy dokumenty (np. kartę pojazdu).

Dalej, konieczna będzie wizyta w autoryzowanym punkcie badań technicznych, który sprawdzi stan techniczny pojazdu oraz jego dopuszczenie do ruchu wobec europejskich przepisów.

Większość aut będzie wymagała prac adaptacyjnych. Budowa amerykańskich pojazdów odbiega bowiem od wytycznych europejskiego rynku (np. inaczej umieszczone oświetlenie i kierunkowskazy). Dopiero po przystosowaniu pojazdu i skompletowaniu wszystkich dokumentów potwierdzających wykonanie niezbędnych kroków, możemy udać się do urzędu komunikacyjnego celem dokonania rejestracji auta.

5 votes, average: 4,60 out of 55 votes, average: 4,60 out of 55 votes, average: 4,60 out of 55 votes, average: 4,60 out of 55 votes, average: 4,60 out of 5 (5 opinie, średnia opinia: 4,60 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.