Czy warto kupować auta z USA?

30 października 2018

Import samochodu z Ameryki stał się bardzo popularną formą na korzystne pozyskanie pojazdu w atrakcyjnej cenie, kiedy tylko wraz z wejściem do Unii otworzyły się granice europejskiego rynku motoryzacyjnego. W ostatnich latach, coraz częściej mówi się o sprowadzaniu samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Przybywa coraz więcej zwolenników dokonywania tego procesu, którzy podkreślają opłacalność inwestycji. Czy warto kupować auta z USA? Czy Ameryka stwarza konkurencję dla europejskich rynków? Jakie pojazdy są godne uwagi? Sprawdzamy.

Auta z USA czy Europy – zalety i wady

Sprowadzanie samochodów z Europy stało się już normą. Na polskich drogach porusza się masa pojazdów, które przywędrowały tu z krajów Unii. Europejski rynek motoryzacyjny cieszy się dużym zainteresowaniem, co przerodziło się wręcz w masowy handel, a dla wielu polskich dealerów stało się okazją do ubicia złotego interesu.

Tani i sprawny import pojazdów z Europy doprowadził do masowego sprowadzania. Wraz z olbrzymim obrotem i popularnością europejskich pojazdów, pojawiło się wiele patologii, które mają jeszcze bardziej zwiększać sprzedaż i czynić interes dochodowym. To przede wszystkim zatajanie faktycznego stanu pojazdu, cofanie liczników i sprzedawanie wraków jako samochodów wysokiej jakości.

auto wrak

Dziś, sprowadzanie pojazdu z zachodnich krajów Unii jest bardzo ryzykowne. To największa wada tego procesu. Jako zaletę trzeba uznać stosunkowo niewielkie odległości i o wiele łatwiejszy, a zatem i tańszy transport samochodu.

To, co na rynku europejskim stanowi duże ryzyko, na amerykańskim jest zjawiskiem o wiele rzadszym.

Auta z USA są zazwyczaj w o wiele lepszym stanie, a ich ceny są bardziej atrakcyjne. Importu auta zza wielkiej wody, może być zatem wyjątkowo opłacalny.

Drugi atut amerykańskiego motoryzacyjnego rynku wtórnego, to obecność oryginalnych modeli, które produkowane są tylko na rynek amerykański, a zatem w Europie stanowią niezwykle rzadki okaz, a tym samym łakomy kąsek.

Wartość takich pojazdów w Europie bardzo szybko wzrasta, ze względu właśnie na wyjątkowość takich aut. To dwie zalety.

Po pierwsze przyjemność poruszania się rzadkim modelem, co docenią miłośnicy motoryzacji, po drugie zaś, okazja do zarobienia, kiedy zechcemy samochód sprzedać.

Na pytanie zatem czy warto kupować auta z USA, należy zdecydowanie odpowiedzieć – tak, ale trzeba to zrobić z głową.

Dlaczego auta z USA są tańsze?

Samochody na wtórnym motoryzacyjnym rynku amerykańskim są o wiele tańsze niż ich odpowiedniki klasowe w Europie. Dlaczego tak się dzieje? Różnica wynika przede wszystkim z o wiele lepszej sytuacji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych, a co za tym idzie, również i sytuowania przeciętnego Amerykanina.

W USA mieszkańcy samochody wymieniają dość często, nie lubią jeździć leciwymi pojazdami, a stan materialny zdecydowanie na to pozwala. Właściciele sprzedający swoje auta i kupujący nowe, chcą jak najszybciej pozbyć się starego pojazdu, który dla nich zaczyna być wrakiem, choć dalej jest dobrym stanie, a na rynku europejskim będzie uchodził za samochód bardzo dobrej jakości i wysokiej klasy.

Chęć szybkiego pozbycia się starego auta, przekłada się na wystawianie niskich cen, jakie sprzedawca chce uzyskać za pojazd. To właśnie ta cecha, znaczna różnica w statusie materialnym, która jest wyraźnie zauważalna między przeciętnym Amerykaninem, a przeciętnym Europejczykiem, a tym bardziej Polakiem, sprawia, że auta z USA są o wiele tańsze i stanowią dla nas okazję do ich nabycia.

Stopień korzyści takiej transakcji uzależniony jest także od kursu dolara. Im niższa jego wartość względem złotówki, tym więcej zaoszczędzimy. Warto zatem zwrócić też uwagę na kurs waluty i jej przyszłościowe notowania.

3 rodzaje aut, które najbardziej opłaca się sprowadzać z USA

Wśród typów pojazdów, które najbardziej opłaca się sprowadzać zza wielkiej wody i stanowią wyjątkowo korzystne okazje, należy wymienić:

  • samochody luksusowe
  • uszkodzone
  • klasyki

Auta luksusowe pozwalają na poczynienie największych oszczędności finansowych, a zarazem na możliwość większego zarobku w przypadku późniejszego sprzedawania pojazdu już na rynku polskim.

porche usa

Im bardziej luksusowe auto, a tym samym im droższe, tym bardziej korzystna transakcja. Wynika to z największej różnicy cenowej między wartością pojazdu w USA, a w Polsce.

Drugi rodzaj to auta uszkodzone z USA. Dobry status materialny Amerykanów powoduje, że w przypadku nawet niewielkiej stłuczki, tamtejsi mieszkańcy nie decydują się na naprawy, kupują nowe pojazdy, a uszkodzone wystawiają za wyjątkowo niskie ceny. W przypadku pojazdów rozbitych, powypadkowych lub z awariami, wartość ich na rynku jest naprawdę niska.

samochód uszkodzony usa

Sprawia to, że import takiego pojazdu (kupionego za niewielkie pieniądze), a następnie ich naprawa w Polsce, znacznie przyczynia się do wzrostu wartości pojazdu. To okazja na zyskanie naprawdę dobrego auta za niewielkie pieniądze.

Trzeci rodzaj, czyli klasyki lub tzw. auta zabytkowe z Ameryki, pozwalają z kolei na oszczędności związane z kosztami importu.

samochód klasyczny usa

Samochody co najmniej trzydziestoletnie są bowiem zwolnione z konieczności opłacenia cła i akcyzy. Również wartość podatku VAT jest mniejsza. W przypadku klasyków wynosi ona bowiem 9% wartości pojazdu, a nie 19% jak w przypadku samochodów młodszych.

Jeżeli chcesz sprowadzić samochód z Ameryki do Polski, wówczas warto skorzystać z usług firmy pośredniczącej.

Jak pisze Marcin Butler z USA Import można samemu próbować kupić auto, ale nie będziemy widzieć najciekawszych ofert – tylko firmy pośredniczące mają dostęp do wszystkich aukcji. Kolejna sprawa to trudne procedury celne i importowe. Osoba, która nie ma dużego doświadczenia w temacie nie przebrnie przez to samemu.

Zatem warto kupować samochody w USA, jednak nie warto robić tego na własną rękę bez znajomości tematyki importu pojazdów amerykańskich.

20 votes, average: 4,20 out of 520 votes, average: 4,20 out of 520 votes, average: 4,20 out of 520 votes, average: 4,20 out of 520 votes, average: 4,20 out of 5 (20 opinie, średnia opinia: 4,20 z 5)
Musisz być zarejestrowany, aby dodać opinię.
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Paweł Duda, prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Projekt Marketing Paweł Duda, dane kontaktowe: https://projektmarketing.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.